ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Podzim na sklonku života

- zamyšlení, příp. fejeton

Podzim patří bezpochyby k "nejkrásnějším, nejkouzelnějším a nejúžasnějším" ročním obdobím.
Dobrá, skončíme s mou přílišnou ironií, abych se přiznala, podzim nemám, ale doopravdy nemám ráda! Ale pěkně od začátku...
Když přichází jaro, všechno začíná - pučení listů, nové životy...
V létě si člověk užije při koupání, mládež letních prázdnin... A tak není pochyby, že právě léto patří školou povinným, jež si od ní oddychnou, aby záhy přišli na to, že už se jí zas nemůžou dočkat. Samozřejmě že jim nechybí učení (to si o nás nemyslete!), ale stýská se jim po kamarádech, které neměli přes léto to štěstí potkat.
Ale podzim? Jistě, ze začátku se můžeme pokochat úžasným spektrem barev spadaných listů ze stromů, ovšem mé pesimistické a trochu i praktické já si ihned vzpomene: "Kdo to zas bude hrabat?" Zvířata se chystají k zimnímu spánku. Alespoň někdo se může pořádně vyspat!
Při pohledu z okna vidím husté kotouče bíle mlhy. Jsem ráda, že nejsem tam venku. Listí zatím ještě nespadalo všechno, ale už to nebude trvat dlouho a všude budou holé a uschlé větve. Začíná mě přepadat celkem dosti depresivní nálada. Ráno mě cestou do školy provází zpěv ptáčků. No, není to poetické? Není! Divím se, že ještě neodletěli na jih a že tady ještě neumrzli. Však jim to jednou dojde, až uvidí svého mrtvého kamaráda, jenž se neubránil dědovi Mrázovi. Na podzim se sbírá spousta ovoce a zeleniny, najednou to všechno začíná končit. Podzim mi připomíná stáří. Bezesporu je to pro mě to nejhnusnější období. Člověk má hned o něco melancholičtější náladu, když ráno vyleze do toho sychravého rána, kde ho čeká studená, a nepříjemná "kosa".
Řeknete si: "A co zima?" V zimě je ještě větší chlad a musí si přibrat šály, rukavice, čepice, ale když napadne sníh, hezky se na něj dívá. Mé optimistické myšlenky na zimu přeruší ihned chvíle, kdy mě nějaký "dobrák" hodí do bílé a neuvěřitelně studené závěje sněhu. V životě mi zimní příroda připomíná smrt. Nejsem já ale zrovna optimisticky smýšlející člověk, což? A jak vás mohlo napadnout, že bych být mohla? Přesto mi zima nepřipadá tak hrozivá jako podzim, díky jednomu skvělému svátku. Kdo by neměl rád Vánoce? Ale já tady nejsem od toho, abych vám vyprávěla o kráse Vánoc a o jakékoliv jiné kráse vůbec. Nejsem tu od toho, abych psala patetické klišé připomínájící nostalgii Vánoc.
Podzim je pro mě sklon života, stáří, které mi nepřijde ničím optimistické, ani kouzelné. Podzim je pro mě nejsmutnější roční období, které bohužel - k mé nelibosti - právě probíhá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Podzim na sklonku životaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)