ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.60
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

O tom se nediskutuje... (3)

Když se zamyslím nad tímto dost často používaným ustáleným spojením, napadají mě situace, kdy a kde a v jakých situacích jsem se s touto větou setkal.

Určitě doma. Pokud něco provedu, nebo nesplním dané slovo, následuje "trest" a pak zpravidla zazní věta: "O tom se nediskutuje..." Já už dnes vím, že platí dvě pravidla.
Pravidlo číslo jedna: "Tatínek má pravdu." A když náhodou neplatí pravidlo číslo jedna, platí pravidlo číslo dvě: "Tatínek má vždycky pravdu!" Kdysi jsem se svému otci pokoušel vysvětlit, proč, jak a kdo ještě za to či ono mohl, ale s léty nabytými zkušenostmi vím, že to většinou byla jen výmluva, abych dosáhl nižšího "trestu" nebo abych se mu úplně vyhnul. A tak raději vyklopím pravdu a očekávám mírnější potrestání.
Také se s touto větou potkáváme ve společnosti. I když s dnešní demokracií a svobodou slova tato věta už moc nepočítá. Ale jsou životní situace, kdy by se měla znovu oprášit, a to zejména v pravidlech slušného chování.
Nejsem žádný znalec etikety, ale sundaná čepice v restauraci, kině či při jiné společenské akci by měla být samozřejmostí. To, že jdu do Národního divadla slušně oblečen (to myslím svátečně - ne džíny) je bez diskuse. A tak bych mohl pokračovat dál.

Já často rád diskutuji. Několikrát se mi to i nevyplatilo; zvláště při sportu. Hraji hokej a tam rozhodčí nepřipouští žádnou diskusi, obzvlášť, když nemám na dresu ono opravňující písmeno "C". A to potom leckdy dostanu "desítku", z čehož pak samozřejmě nemá nikdo v týmu radost, ani já. Pak si obvykle v duchu říkám, že jsem nebyl raději zticha...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Richard Sukovič/Ricco, 23.11.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
O tom se nediskutuje... (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­