ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Mluva teenagerů aneb Konverzace mezi puberťáky

V této době, konkrétně začátkem 21. století, se mezi mladými objevil nový trend. Je to jakýsi způsob vyjadřování, kterým nechtějí na nikoho ukázat, jsou to jen takzvaně doplňková slova. Slyšíme je na ulici, ve škole, při cestě vlakem, vlastně všude kolem sebe. Teenageři je používají v běžném rozhovoru, někdy si ani neuvědomí, co znamenají, jak hrubě zní.

Proč mají mladí lidé tu potřebu takhle mluvit? Jde snad jen o nějaký zvyk? Mládež si to opravdu neuvědomuje, jenže v tomto světě to není nic zvláštního. Proč by se měli nad něčím takovým, jako je mluva, vůbec pozastavovat? Možná je hloupost si myslet, že se to změní, ale aspoň ukázat dobrý příklad, to stojí za to!

Představte si vysokou štíhlou brunetu, jak stojí na autobusové zastávce a usmívá se na svou kamarádku. Její úsměv vás zahřeje, chlapcům by se kolena podlamovala, ale jen když projdete kolem ní a nastražíte uši, tak se zděsíte: "Ty pič*, to byl zas trapas, ku*va," řekne. Kde je ten líbezný úsměv okouzlující mladé dámy? Je to jiný člověk! Cožpak nemohla říci: "Ano, to byl opravdu trapas, na to jen tak nezapomeneme."

Co by se stalo, kdyby mladí lidé namísto vulgárních výrazů řekli něco, co vás zahřeje u srdce, něco, co vám vykouzlí úsměv na tváři? Víte, podle mluvy poznáte, do jaké společnosti ta či ona osoba chodí, kde tráví svůj volný čas. Když teenager hned po škole usedne k počítači nebo jde ven a až do půlnoci ho doma nevidíte, není se čemu divit. Když se někdo zajímá například o biologii nebo o dějiny umění, je s ním rozhovor hned jiný, více zajímavý.

Dospělí této doby nejsou jediní, kteří kritizují mluvu a chování teenagerů. Vždyť i Isokratés ve svém citátu říká: "Naše mládež miluje přepych, má špatné mravy, opovrhuje autoritou, nerespektuje starší."

Na závěr bych ráda zmínila pár dalších krásných, výstižných citátů o mládeži:

  • "Dnešní mládež je hrozná, ale horší je, že už k ní nepatříme." (Pablo Picasso)
  • "Jaká to vzpurná mládež! Místo aby poslouchala staré, napodobuje je." (Wiesław Brudziński)
  • "Mládež dneška by měla občas uvážit, že bude stářím zítřka." (Evelyn Waugh)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anna Jakubíková/Smíšek, 28.11.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mluva teenagerů aneb Konverzace mezi puberťákyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­