ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.32
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Kniha - přítel člověka?

Je kniha přítel člověka? Já osobně beru knihy jako příjemný způsob strávení volného času. Když je nuda, sáhnu po knížce.
Ne všechny druhy knih se dají číst. Třeba červená knihovna je podle mě naprostý brak. Romány od rádoby výborných spisovatelů. Na co mi to bude? Všechny "červené" knihy jsou psány podle jedné šablony, mění se snad jen jména hlavních hrdinů. A někdy dokonce ani to ne.
Sci-fi? Na mě příliš složité a nepochopitelné. Naučná literatura? Jistě, někdy se hodí, ale číst ji jen tak bych asi nezvládla. Což mě přivádí k otázce: Proč vlastně čtu?
Hledám odpočinek. Utíkám ze všedního a někdy nudného života do světa fantazie. Potřebuji něco, u čeho nemusím nijak zvlášť zaměstnávat mozek. Zároveň mě ale musí zaujmout děj. Pokud se tak nestane, kniha pro mě ztrácí svou hodnotu.
To je možná důvod, proč jsem nakonec skončila u fantasy literatury. Prostě jsem se zvědavě připojila k vlně šílenství, která zachvátila svět s příchodem Harryho Pottera. A moje zvědavost se mi vyplatila.
Jakoby se najednou protrhla hráz a knihy s fantasy tématikou se začaly na čtenáře jen sypat. Letopisy Narnie, Jeho šerá hmota, Moira, Odkaz dračích jezdců - to všechno vyšlo téměř ve stejný čas.
V těchto knihách jde hlavně o nápad. Nenudím se u nich, ale můj mozek to nijak nadměrně nezatěžuje. A to je pro mě rozhodující.
Je tedy kniha přítel člověka? Nevím. Ale mým přítelem určitě je. Myslím, že záleží na člověku, na jeho koníčcích a způsobech trávení volného času. Každý si časem najde svůj žánr, i kdyby to měly být třeba jen noviny. Někdo možná nebude číst vůbec. Je jen na něm, jaký vztah si ke knihám vybuduje. Já už jsem si svůj styl našla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Cvrcinka, 23.09.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kniha - přítel člověka?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­