ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Existuje typicky česká povaha?

Na tuto otázku není lehká odpověď, protože každý si může typicky českou povahu představovat odlišně.
První co se mi vybaví, když uslyším typický Čech, je představa obtloustlého, připlešatělého muže ve středních letech, který se dívá v televizi na fotbal a popíjí plzeňské pivo. V hospodě pak nadává na politiku, do nekonečna mluví o tom, že vydělává málo peněz a ti co je mají je museli nakrást. Nikde nebyl, nic si neužil a už to nedožene. Je sžírán každodenním stereotypem všedního života. Tato zahořklá povaha mu brání k dalšímu rozvoji osobnosti, objevování svých předností a užití života naplno.
Ale proč zůstávat u takto zažité představy? Co člověk, to jiná povaha. Myslím si, že se na Čechy nemusíme dívat jen takto negativním pohledem. Ani na ostatní země nepůsobíme takovým dojmem. Český národ má velké množství úspěchů na poli vědy a techniky, které mnohdy nejsou veřejným povědomím vůbec zaznamenány. Tyto objevy by se neuskutečnily bez klasických českých vlastností, jako je zvědavost, snaha si všechno zjednodušit a v nejlepším případě to mít ještě levně nebo úplně zadarmo. Mezi české vlastnosti patří bezpochyby i statečnost. Sice v menší míře, ale patří. Pravidelně se ve zprávách nebo novinách dozvídám o lidech, kteří pomohli druhým s nasazením vlastního zdraví. Dalším příkladem statečnosti jsou lidé, kteří bojovali proti útlakům režimu, ať už fašistického nebo komunistického. Množství lidí za druhé světové války odešlo do Anglie, aby mohli bránit svou vlast ve službách Královského letectva. Vlastností českého národa je i touha po svobodě. Což se prokázalo, když byl český národ utlačován komunistickým režimem, kdy se jednotliví lidé, převážně kulturně působící, snažili rozšiřovat obzory českého lidu mnohdy za cenu velkých osobních obětí.
Českou povahu bych nijak konkrétně netypizoval, jelikož je velmi rozmanitá a má své kladné i záporné stránky - tak jako povahy ostatních národů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: M.E.M.P.H.I.S, 01.04.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Existuje typicky česká povaha?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­