ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.60
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Člověk a příroda

- zamyšlení formou líčení

OSNOVA:

1. Sen
2. Realita
3. Spousta otázek
4. Správné myšlenky?
5. Změna života a obydlí
6. Nové postupy člověka


Když zavřete oči a začnete snít, představíte si zelenou louku provoněnou lučními květy nebo zasněženou lesní krajinu a velké bílé třpytivé vločky padající z oblohy. Těchto míst ale v dnešní době moc není, realita je bohužel trochu jiná.

Vysoké panelové domy pyšně shlížejí na silnice, po kterých se prohánějí automobily troubící a kouřící na všechny strany. Ovzduší je znečištěné smogem, vzduch by se dalo pod vrstvou oblaku prachu krájet. Člověk tráví v práci celý den, aniž by byl vystaven slunečním paprskům a čerstvému vzduchu. Okolí budov je pokryto asfaltem a betonem. Mohlo by se zdát, že v takovém prostředí snad nemůže, kromě člověka, přežít žádná forma života.

Když lidé postavili města, proč tedy jezdí na víkendy, dovolenou nebo na prázdniny do přírody? Proč nezůstanou tam, kde si vybudovali své domovy? V dnešní době si každý rád vyjde do přírody srovnat si myšlenky, zbavit se starostí a jen tak si odpočinout od spěchu a stresu. Tak proč tedy člověk dál staví města, kácí stromy, ničí zbytky přírody a život v ní? Člověk si řekne: "Příroda tu byla před námi, bude tu i po nás." To ale ve skutečnosti není pravda, jak si někdo myslí. Záleží jen na lidech, jak se postaví k přírodě a jak se příroda na obranu postaví proti nám.

Tyto myšlenky vás probudí ze snění a jen si povzdechnete. Sedíte na kopci, slunce se na vás vesele usmívá, nad hlavou zpívají ptáci své oblíbené písně a vy dýcháte čerstvý lesní vzduch. V dálce uvidíte skupinku jelenů a srn, jak uždibují šťavnatou trávu a tváří se spokojeně. Chvíli je pozorujete a pak se zvednete k odchodu. Už ani nevidíte jednu ze srnek, která si vás zvědavě prohlíží. Opět se ohne pro kus trávy a pozoruje vás do doby, než zmizíte v lese mezi stromy.

Pomalu se stmívá a vy kráčíte k městu. Cítíte, jak se mění vzduch otrávený miliony aut. Už neslyšíte ten lahodný zpěv ptáků, nýbrž zvuk řvoucích automobilů, který vám znepříjemňuje život. Sejdete z údolí a přemýšlíte, kde jsou asi všechny druhy zvířat, které bydlely tady ještě před tím, než je člověk vypudil tím, že začal stavět města.

Člověk vytváří stále nové chemické sloučeniny, disponuje moderními technologiemi a neuvědomuje si, že však mění přírodu tak rychle, že některým druhům začíná chybět čas potřebný k tomu, aby se těmto změnám přizpůsobily. Na nápravu bude ale už pozdě!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Člověk a přírodaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)