ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Čím je mi kniha? (3)

Nejsem si jist, zda jsem zvolil téma, kterého jsem - jakožto teenager 21. století, "odkojený" virtuálním, nehmatatelným světem sociálních sítí, výpočetními technologiemi a jinými vymoženostmi dnešní doby - hoden, respektive zda je mi hodno toto téma.
Nicméně, jakožto sportovce mne lákají výzvy všeho druhu, a proto vzhůru na ještě mnou nezdolaný "vrchol" zvaný KNIHA!

Ale kde a hlavně jak začít? Opět se spoléhám na mnou tolikrát osvědčené vědomostní prameny (žel bohu opět virtuální). Do vyhledávače Google píši zdánlivě velmi prosté slovo o pěti písmenech: K-N-I-H-A. Dvojslabičné, na první pohled téměř nic neříkající slovo, za jehož podstatou se však - podle mého názoru - skrývá velká hloubka. Bezesporu hlubší než samotný Mariánský příkop, snad ještě hlubší než upřený pohled dvou čerstvě zamilovaných milenců...

Ale dost dedukce! Nebo snad ne?
A cože praví mnou často využívaný vyhledávač, přezdívaný "strejda Google?" Ovšemže pro virtuální svět encyklopedií nabízí tak příznačné řešení: odkaz na jinou webovou stránku, v tomto případě "tetu Wiki" (rozuměj Wikipedii).
Cituji: "Kniha je sešitý či slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru..., potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem..." Jak překvapivá to definice!
Nicméně, čtu dál: "Osoba se zaujetím pro knihy je označována jako bibliofil nebo knihomil." Tak to já rozhodně nejsem!
Jak se vůbec říká osobě se zaujetím pro sociální sítě, mobilní telefony, iPady a zdigitalizovaný svět obecně? Tato otázka asi zůstane "strejdou Googlem a tetou Wiki" protentokrát nezodpovězena.

Proto se raději vrátím k původnímu tématu "Čím je mi kniha?" A musím s hořkou pachutí poraženého uznat, že kniha je a ještě nejspíš na dlouhou dobu zůstane pro mne, nečtenáře (s výjimkou učebnic, časopisů a výjimečně i novin), dosud nezdolaný vrchol, který mě - jak jsem si uvědomil teprve při psaní těchto řádků - snad nakonec ani zdolat neláká.

Mrzí mě, že toto mé zamyšlení nekončí očekávaným happy endem, nicméně ne vše, co psal sám život, jím končí. To skutečně snad jen v říši pohádek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza, 12.06.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čím je mi kniha? (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­