ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Čím je mi kniha? (3)

Nejsem si jist, zda jsem zvolil téma, kterého jsem - jakožto teenager 21. století, "odkojený" virtuálním, nehmatatelným světem sociálních sítí, výpočetními technologiemi a jinými vymoženostmi dnešní doby - hoden, respektive zda je mi hodno toto téma.
Nicméně, jakožto sportovce mne lákají výzvy všeho druhu, a proto vzhůru na ještě mnou nezdolaný "vrchol" zvaný KNIHA!

Ale kde a hlavně jak začít? Opět se spoléhám na mnou tolikrát osvědčené vědomostní prameny (žel bohu opět virtuální). Do vyhledávače Google píši zdánlivě velmi prosté slovo o pěti písmenech: K-N-I-H-A. Dvojslabičné, na první pohled téměř nic neříkající slovo, za jehož podstatou se však - podle mého názoru - skrývá velká hloubka. Bezesporu hlubší než samotný Mariánský příkop, snad ještě hlubší než upřený pohled dvou čerstvě zamilovaných milenců...

Ale dost dedukce! Nebo snad ne?
A cože praví mnou často využívaný vyhledávač, přezdívaný "strejda Google?" Ovšemže pro virtuální svět encyklopedií nabízí tak příznačné řešení: odkaz na jinou webovou stránku, v tomto případě "tetu Wiki" (rozuměj Wikipedii).
Cituji: "Kniha je sešitý či slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru..., potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem..." Jak překvapivá to definice!
Nicméně, čtu dál: "Osoba se zaujetím pro knihy je označována jako bibliofil nebo knihomil." Tak to já rozhodně nejsem!
Jak se vůbec říká osobě se zaujetím pro sociální sítě, mobilní telefony, iPady a zdigitalizovaný svět obecně? Tato otázka asi zůstane "strejdou Googlem a tetou Wiki" protentokrát nezodpovězena.

Proto se raději vrátím k původnímu tématu "Čím je mi kniha?" A musím s hořkou pachutí poraženého uznat, že kniha je a ještě nejspíš na dlouhou dobu zůstane pro mne, nečtenáře (s výjimkou učebnic, časopisů a výjimečně i novin), dosud nezdolaný vrchol, který mě - jak jsem si uvědomil teprve při psaní těchto řádků - snad nakonec ani zdolat neláká.

Mrzí mě, že toto mé zamyšlení nekončí očekávaným happy endem, nicméně ne vše, co psal sám život, jím končí. To skutečně snad jen v říši pohádek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čím je mi kniha? (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)