ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.15
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Čeština - složitý jazyk?

  • Je čeština složitý jazyk?
  • Jak mohu ovlivnit svůj jazykový projev?

Když se mě kdokoli zeptá na můj oblíbený školní předmět, ani chvilku neváhám a odpovím: český jazyk. Většinou se pak setkávám s uznalým kývnutím hlavou nebo chválou. Už se mi ale stalo, že dotyčný na mě vykulil obě oči a nevěřícně se mě zeptal, jestli to myslím vážně. A v poslední době se mi to stává docela často.

Je zvláštní, že čeština předběhla v žebříčku neoblíbených předmětů i takové ostřílené soupeře, jako jsou matematika či fyzika. Udělala jsem si malou anketu a zeptala se přátel (těch, kteří nemají češtinu rádi), jaký na to mají názor. Většina z nich se shodovala v jednom názoru: čeština je těžký jazyk. To mě docela překvapilo. Mně totiž naše mateřština přijde docela jednoduchá. I když samozřejmě chápu, že pro cizince je složitá. Sedm pádů, časování, stupňování, rody, vzory a mnoho dalších složitostí. Jenže člověk, který v tomto vyrůstá celý život, by se měl alespoň trochu orientovat, nemyslíte?

Tím nechci říct, že já jsem snad bezchybná. I já se občas spletu. I mně občas vyletí z pusy něco nespisovného ba někdy i dokonce něco, co se nesluší. Stejně jako většina Ostravanů i já mám zlozvyk zkracovat a usekávat slova. Mnohdy si to vůbec neuvědomuji.

Jak hodně mohu ovlivnit svůj jazykový projev? Bohužel, na odpověď této otázky jsem nepřišla. Možná dávat v hodinách češtiny o trochu větší pozor, nosit po kapsách Slovník spisovné češtiny (na něj budeme pravděpodobně potřebovat opravdu velkou kapsu), chodit více do divadla a na jiná kulturní místa, kde se využívá spisovná čeština... Možná by i stačilo více se zamyslet nad tím, jak mluvíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Dračková, 29.03.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čeština - složitý jazyk?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­