ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.15
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Čeština - složitý jazyk?

  • Je čeština složitý jazyk?
  • Jak mohu ovlivnit svůj jazykový projev?

Když se mě kdokoli zeptá na můj oblíbený školní předmět, ani chvilku neváhám a odpovím: český jazyk. Většinou se pak setkávám s uznalým kývnutím hlavou nebo chválou. Už se mi ale stalo, že dotyčný na mě vykulil obě oči a nevěřícně se mě zeptal, jestli to myslím vážně. A v poslední době se mi to stává docela často.

Je zvláštní, že čeština předběhla v žebříčku neoblíbených předmětů i takové ostřílené soupeře, jako jsou matematika či fyzika. Udělala jsem si malou anketu a zeptala se přátel (těch, kteří nemají češtinu rádi), jaký na to mají názor. Většina z nich se shodovala v jednom názoru: čeština je těžký jazyk. To mě docela překvapilo. Mně totiž naše mateřština přijde docela jednoduchá. I když samozřejmě chápu, že pro cizince je složitá. Sedm pádů, časování, stupňování, rody, vzory a mnoho dalších složitostí. Jenže člověk, který v tomto vyrůstá celý život, by se měl alespoň trochu orientovat, nemyslíte?

Tím nechci říct, že já jsem snad bezchybná. I já se občas spletu. I mně občas vyletí z pusy něco nespisovného ba někdy i dokonce něco, co se nesluší. Stejně jako většina Ostravanů i já mám zlozvyk zkracovat a usekávat slova. Mnohdy si to vůbec neuvědomuji.

Jak hodně mohu ovlivnit svůj jazykový projev? Bohužel, na odpověď této otázky jsem nepřišla. Možná dávat v hodinách češtiny o trochu větší pozor, nosit po kapsách Slovník spisovné češtiny (na něj budeme pravděpodobně potřebovat opravdu velkou kapsu), chodit více do divadla a na jiná kulturní místa, kde se využívá spisovná čeština... Možná by i stačilo více se zamyslet nad tím, jak mluvíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čeština - složitý jazyk?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)