ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční pohroma

Odpočívám na pohovce a tlustou peřinu mám vytaženou až ke krku. Broukám si chytlavou melodii vánoční koledy a pohupuji hlavou do jejího rytmu. Spokojeně se zavrtím a hlavu si položím na opěradlo. Bratr vedle mě se zhluboka nadechne a začne se horlivě rozhlížet po pokoji. Napřímí se, nakrčí nos a zvědavě pozvedne hlavu.
"Nepálí se něco?" zeptá se a upře pohled na kuchyni, "něco tady smrdí."
To už to ucítím i já a křiknu na mamku v kuchyni. Ta se opírá o linku a dělá bramborový salát. Prozpěvuje si při tom a snaží se i trochu tancovat.
"Co je?" zahuláká na mě na oplátku a otočí ke mně hlavu.
"Něco se ti tam pálí," zavolá táta místo mě a ani nezvedne hlavu od novin.
Máma se vyděsí, poskočí, prudce se otočí a vyklopí dvířka trouby, div je nevyrve. Něco spadne na zem, ale nikdo si toho nevšímá. Všichni pozorují jenom dým, jenž se vyvalil z trouby a pomalu se rozprostírá po celé místnosti. Sápe se do všech koutů a páchne po spáleném cukroví. Dostává se mi do očí i nosu. Začnu slzet a rozkašlu se.
"Moje perníčky," zašeptá mamka hlasem tříletého dítěte a zamračí se.
Pomalu vstanu a šourám se k ní do kuchyně. Pozoruje černé stromečky, jak se z nich pomalu přestává vinout dým a štiplavý zápach, na rukou má navlečené chňapky. Pohledem pouze přejedu po pootevřené troubě a zadívám se na misku na podlaze. Na rozbitou, prázdnou misku, ve které byl ještě před chvílí bramborový salát. Mamka ho musela převrhnout, když otevírala troubu a on se teď nešťastně válí na podlaze. Očima se znovu zapíchnu do mámina nešťastného pohledu. Vezme jeden uhlový perníček, pomalu ho otočí mezi prsty a zakousne se do něj. Až do poslední chvíle v ní přebývala naděje, že třeba i přes tu barvu budou dobré. Jakmile ale pochopí svůj omyl, vyběhne ke koši, opře se o něj rukou a perníček vyplivne i vykašle do posledního kousku. Udělá znechucenou grimasu, a já nemůžu přehlédnout to zklamání, co jí křičí z očí. Přemýšlím, jak jí jemně říct o tom salátu, ale mamka se na mě otočí a spatří ho, jak se rozvaluje na podlaze. Zarazí se a upře na mě pohled, ve kterém mě prosí, abych něco udělala, cokoliv.
"Vánoce bez jídla budou nanic," prohlásí a začne vyluzovat podivné vzlyky. Je v tom slyšet pláč a jak moc je rozzlobená.
Myslím, že ode dneška bude nenávidět bramborové saláty, perníčky a možná i Vánoce. Ale pak v tom zvláštním hekání zaslechnu něco jako smích, skoro si myslím, že ty pokřivené rty tvoří úsměv.
"Asi jdu prostřít na stůl," řeknu opatrně a čekám na její reakci.
"To budeš moc hodná," zadívá se na mě a unaveně se usměje.

Sedíme u prostřené vánoční tabule téměř ve tmě. Světla na stromečku skoro nesvítí a většina z nich ještě k tomu bliká. Mamka si s očekáváním prohlíží naše obličeje a hledá v nich stopy spokojenosti. Ukrojím si kousek kapra a zajím ho suchým chlebem, který máme místo salátu.
"Jak vám to chutná?" zeptá se mamka s nadějí v hlase.
Všichni se usmějeme s plnými tvářemi.
"Je to vynikající," zalžu jí a maminka se upřímně usměje.
Chutná to hrozně a vánoční to není ani trochu. Kapr a chleba vůbec nejdou dohromady, je to suché a moc obyčejné. S přehnaně viditelným polknutím zneškodním poslední kus sváteční večeře a zadívám se na stromek. A přesně v tom okamžiku zhasnou všechna světýlka úplně a my, s chleby v rukách, tak zůstaneme sedět v úplné tmě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 14.10.2015

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční pohromaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­