ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.42
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Tento literární příběh mne opravdu zaujal


OSNOVA:

I. Úvod:a) Třetí díl série Harry Potter
II. Stať:a) Teta Marge
b) Záchranný autobus
c) Sirius Black
d) Vlkodlak
e) Klofan
f) Tajná chodba
g) Ztracená šance
h) Posun v čase
III. Závěr:a) Kouzlo příběhu


Literární příběh, který mě zaujal, nese název Harry Potter od britské autorky J.K.Rowlingové. Celá série obsahuje sedm dílů, já budu vyprávět obsah třetího dílu, který se jmenuje Harry Potter a Vězeň z Azkabanu.

Harry, který žije u svých nenáviděných příbuzných Dursleyových, se nemůže dočkat konce prázdnin, kdy odjede do Bradavické školy čar a kouzel a opět uvidí své kamarády. Poslední prázdninový týden mu znepříjemní teta Marge, která přijede k Dursleyovým na návštěvu a pomlouvá Harryho rodiče, jež zabil mocný čaroděj Voldemort. Nakonec se Harry neovládne a použije proti ní nafukovací kouzlo. Před hněvem tety a strýce uteče se svým kufrem do ztemnělých ulic.

Pomalu se plouží ulicemi, táhne za sebou svůj kufr a přemýšlí, že použije další nepovolené kouzlo, aby se dostal pryč. Vytáhne kouzelnou hůlku a omylem přivolá Záchranný autobus, dopravní prostředek pro kouzelníky v nouzi. Autobus ho doveze do Londýna k hostinci Děravý kotel, kde na něj čeká ministr kouzel Kornelius Popletal. Harry předpokládal, že ho potrestá za nedovolené použití kouzla, ale ministr ho nabádá, aby byl velmi opatrný a zbytek prázdnin strávil v Děravém kotli. Harrymu je jasné, že něco tají.

O několik dní později se v Příčné ulici setká se svými přáteli Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou a společně odjedou do Bradavic. Ronův otec Harrymu vysvětlí ministrovo chování. Z azkabanského vězení uprchl bývalý přítel Potterových Sirius Black a vše nasvědčuje tomu, že chce Harryho zabít.

Tento rok se Harry setká s novými učiteli, například s Remusem Lupinem, který učí obranu proti černé magii. Lupina v dětství pokousal vlkodlak a každý měsíc se za úplňku promění v krvelačnou bestii. Tuto skutečnost zná pouze profesorský sbor a během školního roku tajemství odhalí Hermiona.

Harryho přítel Hagrid, který učí péči o kouzelné tvory, vlastní hypogrifa Klofana, jenž má být usmrcen kvůli údajné agresivitě. V den jeho popravy odvleče velký černý pes Rona do tajné chodby, která ústí u Vrby mlátičky. Harry a Hermiona se vydají za ním.

Tajná chodba vede do Chroptící chýše, kde se trojice kamarádů setká se Siriusem Blackem a Remusem Lupinem, kteří vypráví příběh o smrti Harryho rodičů. Potterovi nezradil Sirius Black, ale Peter Petigrew, který žije u Weasleových v podobě Ronovy krysy.

Sirius nabídne Harrymu, jestli u něj nechce bydlet a Harry souhlasí. Peter Petigrew, který je jediným důkazem, že je Sirius Black nevinný, však uprchne. Lupin se při zpáteční cestě přemění na vlkodlaka a ohrožuje ostatní. Siriusovi se podaří vlkodlaka zneškodnit, ale poté je odveden na hrad, kde čeká na mozkomora, který mu vysaje duši.

Bradavický ředitel Albus Brumbál poradí Harrymu a Hermioně, aby se vrátili o několik hodin zpět pomocí obraceče času. "Pokud všechno půjde dobře, podaří se vám dnes večer zachránit víc než jeden nevinný život," řekne jim. Hermiona se dovtípí, že mají na hypogrifovi doletět ke hradu a osvobodit Siriuse. Opravdu se jim to podaří, Sirius odletí na jih a profesor Lupin podá výpověď.

Tento příběh se dočkal i filmového zpracování, ale své kouzlo má především kniha. Do kouzelnického světa se budu zřejmě často vracet.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tento literární příběh mne opravdu zaujalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)