ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.12
Hodnoceno: 57x Prosím, ohodnoť práci

Svobodná volba

Celá nesvá sedím v čekárně a dokola na dveřích čtu nápis: Gynekologie.
Kolem sedí další dívky, ženy, ale na žádné nevidím takovou nervozitu, kterou pociťuji já. Před očima si promítám, co všechno tomuhle předcházelo.
Je to přibližně 3 měsíce, co jsem si byla koupit těhotenský test.
A to už sedím doma a slyším domovní zvonek... Doloudám se ke dveřím a za nimi spatřím Ivu, kterou už očekávám. "Ahoj Lis!" "Ahoj Ivi," odpovím na pozdrav a pozvu ji dál.
"Tak co?" ptá se a mě. Je hned jasné, že chce vědět, jak dopadl těhotenský test.
Pokrčím rameny, "nevím, podívej se ty, já se bojím... Je to na nočním stolku."
Iva pro test dojde a podá mi ho. "Sakra!" zakřičím a opřu se Ivě o rameno. "Ty, Lis, necháš si to?" zeptá se mě opatrně Iva. "Blázníš? Je mi 16, stěží jsem se první rok udržela na střední a navíc, Honzovi je to úplně jedno!"
Druhý den už na mě čtyřma očima kouká postarší sestřička. Prohlédne si mě od hlavy až k patě a zpět a povídá mi: "Vaši kartu už nám poslali, takže tady máte dotazník, ten vyplňte a pak mi ho doneste." V prázdné čekárně na koleni odpovídám pravdivě na otázky. Dotazník nevyplňuji déle jak 10 minut a už ho drží v ruce sestřička a podává ho doktorovi. Ten rychle očima přejede dotazník a povídá: "Teď mám sice volno a zákrok mohu provést hned, ale nejdřív koukněte na tohle a pořádně si to promyslete," podává mi menší katalog s názvem MATEŘSTVÍ nebo INTERRUPCE? a zajde zpět do dveří. Já se posadím naproti sestřičce a pročítám katalog. Ne, nerozmyslím si to ani po tom, co si přečtu, jak krásné je být matkou a s jakými riziky se při a po interrupci mohu setkat. Já si TO prostě nemůžu nechat.
UŽ JSEM ROZHODNUTÁ!
Doktor otevře dveře a s otazníkem v obličeji ukáže směrem do místnosti. Kývnu, zvednu se ze židle a s divokým proudem myšlenek a pocitů vstupuji do dveří. Asi po hodině těmi samými dveřmi vystupuji. Pípnu "Nashle" a už se nemůžu dočkat až budu doma. Avšak než zavřu dveře od ordinace, upoutá mou pozornost plakát, na němž je usmívající se miminko a pod ním nápis: "Opravdu ho nechcete?" Rychle zabouchnu dveře. 'No co, budu mít jiné!' pomyslím si...
A jsem zase zpět. V čekárně plné dívek a žen a přede mnou dveře s nápisem: Gynekologie. Najednou vyjde ze dveří sestřička a zavolá: "Další!" a já zjistím, že jsem na řadě.
Vejdu do ordinace a rozhlížím se kolem. "Dobrý den," pozdravím vychovaně, když spatřím paní doktorku. "Dobrý den," odpoví a pobídne mě, abych se posadila. "Vy jste slečna Lisa Štěpánková, že?" Kývnu, teď si ale nejsem jistá ani nosem mezi očima. "Vy jste si přišla pro výsledky vyšetření z minulého týdne, že?" Kývnu podruhé. "Při interrupci došlo k vážnějšímu narušení dělohy... Toto poškození nijak fyzicky neovlivní váš denní režim... Nadále budete chodit do školy a běhat za kluky, ale..." doktorka se zhluboka nadechne, "...ale nebudete moci mít nikdy děti."
Po místnosti se rozlije neúnosné ticho. Já zaryji svůj pohled někam do podlahy a tiše pláči. "I to se někdy při potratech stává... S tímto faktem jste jistě byla obeznámena. Rozhodnutí bylo pouze na vás..." Stále koukám do země a skoro ani nevnímám, co říká o adopcích a jiných možnostech dnešní doby. Po chvíli se zvedám a odcházím s nějakým papírem v ruce. Nepřítomně procházím ulicemi směrem domů a myslím na jedno:
Ano, rozhodnutí bylo na mně, ale já se rozhodla špatně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MunQilL, 06.10.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Svobodná volbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­