ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.76
Hodnoceno: 34x Prosím, ohodnoť práci

Strastiplný osud modelky Rósy

Dosud klidným dnem se v tiché, malé a docela šeré uličce chvěla mladičká dívka. Jmenovala se Rósa a bylo jí patnáct let. Její vlasy se podobaly rudým plamenům ohně a její obličej byl mírně pobledlý. Rozpačitá dívka seděla na lavičce a zamrzle pozorovala protější strom. Rósa vstala a šla si utrhnout list, když vtom ji vzala křeč do nohy a spadla.
Zanedlouho se Rósa probrala v nemocničním voze. Chtěla vstát, když tu ji náhle zadržela jedna sestra. Měla dlouhé hnědé vlasy a milý výraz v obličeji.
"Tak prrr, dámo!" řekla s úsměvem. "Jak se jmenuješ?" "Jmenuji se Rósa. A co tady vů..." Rósa nestačila doříct větu a zase upadla do bezvědomí.

Když se Rósa znova probere, leží už na nemocničním lůžku a nad sebou vidí mámu a jejího malého brášku Johna. Je krásně opálený...před dvěma měsíci byli v Africe. Tam ale bylo havěti!
Maminka sedí na židli vedle Rósy a drží ji za ruku. Naklání se k Róse a říká: "Tohle už bylo potřetí za tenhle měsíc! Róso, co se ti stalo?" Dívka se otočí k mamince a povídá: "Poslední, na co si vzpomínám, je..." Rósa přemýšlí. "Seděla jsem na Streetworms naproti obrovskému stromu a pak...pak mě chytla strašná křeč do nohy, no a potom...už jsem seděla v sanitce." Rósa se zase položí. "Dobře broučku. Jdu si promluvit s doktorem. Hezky lež!" řekla vystrašená maminka.
Zanedlouho přišla i s doktorem. Lékař byl vysoký asi dva metry a docela štíhlý. Z jeho tváře čišelo dobro. "Tak Róso, odběry krve jsou v pořádku. Moč také. Zjistili jsme pouze, že jsi utrpěla lehký svalový třes, což znamená, že se zanedlouho může objevit i atralgie. Atralgie je vlastně latinský název pro bolest kloubů. Předepíšeme ti něco na podporu kostní dřeně a bolesti kloubů." "Ale pane doktore! Co se mi teda vlastně stalo?" "To mi Róso právě vrtá hlavou. Všechna vyšetření máš v pořádku. Počkej ještě chvilinku..." Doktor vyndal z kapsy bílého pláště teploměr a strčil ho Róse podpaždí. "Tak Róso, podej mi ten teploměr," řekl doktor, když teploměr zapípal. "A jéje! 39,5°C! Zavolám sestru, aby ti dala něco na spaní. Musíš se vypotit!"
Sestra přišla a dala Róse nějaký lék. Rósa vzápětí usnula.

Vzbudila se až příští ráno. Byla ještě tma. Právě za ní přišel pan doktor a znova jí dával teploměr. Teď už ale neměla teplotu. Bylo jí dobře a chtěla domů. "Dnes už půjdeš domů. Pravidelně budeš brát ty léky. Třikrát denně dvě tablety. Omezuj sport a tak na dva týdny ti napíšu omluvenku na tělocvik." Rósa celá šťastná vše panu doktorovi odsouhlasila.

Ještě párkrát se jí přihodilo něco podobného, ovšem vždy mohla již druhý den domů s tím, že má nízkou hladinu obranných látek.
Tentokrát to ale bylo jiné! Rósa byla s mamkou a malým bráškou Johnem na zahrádce u jejich domečku, když vtom Rósa ucítila mravenčení v pokožce a začala se dávit. Maminka hned zavolala záchranku. Rósu hospitalizovali.
Její stav se pořád zhoršoval a nikdo netušil, co se to děje. Ani doktoři...
Zoufalý lékař udělal znova odběry krve a moči. Tentokrát však výsledky nebyly tak úplně čisté! Doktor zbledl. Zavolal sestřičky a ty odvezly Rósu na ARO. Rósa vůbec netušila, co se to děje! Když už byla v pokoji, vypadlo z ní: "Tak co se to sakra děje?" Doktor neodpovídal a sestra vedle ní upravovala kapačky, další sestra jí napichovala žílu. "Tak řekne mi už někdo něco!?" doktor se otočil k Róse a řekl: "Vy jste byli na dovolené v Africe, viď?" Rósa se na doktora nechápavě podívala. "No ano...asi před dvěma měsíci. Proč pane doktore?" Doktor opakovaně zbledne. "Róso, v Africe tě pravděpodobně nakazil druh komára, jmenuje se Anopheles, nakazil tě malárií. Je mi to líto Róso, ale jestli ihned nezakročíme, budeš v ohrožení života! Musíme ti píchnout injekci." Rósa se rozbrečela. "A ví...ví to mamka?" dívka se znova rozbrečela. "Róso, uklidni se, maminka to samozřejmě ví. Jsou s Johnem vyšetřováni, jestli náhodou nejsou také nakaženi. Teď si chvilinku budeme povídat a při tom ti sestřička píchne injekci s namíchanými léky." Rósa strachem skoro nedýchá. "Tak, povídej mi o tom, co děláš nejraději." Dívka přemýšlí... "No, dělala jsem modeling. Přestala jsem, protože se mi čím dál více stávalo, že když jsem šla po molu, podlomili se mi nohy a zkazila sem tím většinou celou přehlídku..." Rósa ucítila bodnutí od sestřičky. "Tak to až se vyléčíš, budeš moci zase začít s modelingem," usmál se na ni doktor, "teď si musíš jít lehnout a pravidelně budeš brát léky. Nemoc nebyla toho nejnebezpečnějšího typu, takže by se měla brzy ztratit." "Děkuji vám pane doktore! Za všechno..."

Rósa se z nemoci dostala a dnes je to krásná a úspěšná třiadvacetiletá modelka, která předvádí to nejdražší oblečení těch nejslavnějších módních návrhářů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sára, 05.05.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Strastiplný osud modelky RósyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­