ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.15
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Štědrý večer

Vánoce, 24. 12., ten den je tu po roce zase a znova. Já a celá moje rodina se jako každý rok sejdeme u nás doma, abychom tyto svátky strávili společně. Mohl bych je všechny jmenovat, ale myslím, že bude stačit, když řeknu, že nás je osmnáct. Do odpoledne všichni šťastně a ve zdraví dojeli a konečně to začalo.

Než přijel můj bratr se svou ženou, vše vypadalo dobře a v klidu, ale po jeho příjezdu začal ten správný vánoční chaos a jeho humor dokázal rozesmát i mě, i když jsem měl ten nejtěžší vánoční úkol - zabít kapry.

Odbila třináctá hodina, všechny ženy byly zaměstnané v kuchyni, chystaly cukroví a zbavovaly kapry šupin. Ale nemyslete si, že jsme my, pánové, nic nedělali - spolu s dětmi jsme zdobili vánoční stromeček. Výborná vánoční nálada šla vycítit po celém domě.

Pomalu, ale jistě to vrcholí. Dobalují se poslední dárky, děti už hodinu nachystané netrpělivě šoupaly nohama. Vůně smaženého kapra všechny lákala k ochutnání, jenom víra, že uvidíme zlaté prasátko, nás držela od něj dál.

Tradičně začínáme jíst v osmnáct hodin, tak se tomu stalo i letos. Po lahodné rybí polévce s na stůl podávaly dozlatova usmažené kapří podkovičky. Celé osazenstvo si večeři pochvalovalo, snad až na mého syna Elliota, který ryby moc nemusí; je jako já zamlada, taky mu jednou jistě začnou chutnat. Pod talířem každý našel nějaké penízky a pár šupinek pro štěstí.

Poté co všichni dojedli, jsme se přesunuli do obýváku, kde přišly na řadu naše tradice. Nejprve pouštíme lodičky udělané z vlašského oříšku a svíčky, pak přichází na řadu rozkrajování jablka a úplně na konec si každý dá oplatek s medem. Poslal jsem děti do pokoje, abychom mohli rychle, potichu a hlavně nenápadně přenést všechny dárky.

Naše mladší část rodiny čeká nervózně v pokoji, už vyčkávají jenom na ten jeden zvuk. Je to tady, zvoneček zabimbal, všechny seizmografy v republice ukazovaly plnou aktivitu - nebojte, žádné zemětřesení, to se jen u Orságu žene šest malých capartů a capartek ke stromečku. Až teprve potom, co mé oči uviděly radostné úsměvy a zářící oči všech mých nejbližších, jsem se uvolnil a začal si vše užívat naplno.

Letošní Štědrý večer se opravdu podařil, tak jako každý. Teď nás čeká roční odpočinek, než to celé vypukne zase od znova.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 30.09.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Štědrý večerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­