ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Revoluce v autobuse (2)

Je obvyklé páteční odpoledne, na zastávce se tlačí mnoho lidí a těší se domů. Konečně přijíždí autobus k nástupišti a všichni se tlačí dovnitř. Řídí nějaký nevrlý řidič, protivný už od pohledu a lístek od něho říká, že se jmenuje Šťastný. Tak tohle jméno k němu teda sedí.
Autobus jede po své trase, dokonce načas. A v jedné vsi na zastávce stojí sama postarší paní. Má bílé vlasy v malých vlnkách a oblečená je ve stříbřitém kabátě s plochou kabelkou v ruce. Ale v ruce drží i připravené peníze na autobus.
Řidič tedy zastaví na zastávce a paní se začne šplhat po třech strmých schůdcích. Podá řidiči peníze a otočí se, aby se rozhlédla, kde je volné místo k sezení už v obsazeném autobuse. Vtom řidič Šťastný nespokojeně zavrčí: "To je málo, ještě dvě koruny!" Stará paní se k němu vrátí a začne hrabat v kabele, ale nějak jí to trvá. V autobuse to začne šumět a všichni se začínají otáčet, kdo to tam zdržuje. Stará paní se po pár minutách ohlídne na lidi v autobuse s prosebným pohledem a ptá se: "Nemá tady někdo drobné, jen dvě koruny!?" Ale ve vnitřku to jen zašumí a nikdo nepomůže, všichni mají odvrácené lhostejné pohledy.
Pak se ale zvedne dívka v červené bundě, která až doteď poklidně poslouchala hudbu ze sluchátek, znechucená z cestujících, a řekne: "Ale samozřejmě že jo." Dojde k řidiči a cestou z peněženky vyndává celou pětikorunu, kterou položí na přístroj na jízdenky. Paní začne děkovat, ale řidič má nechápavý výraz a nato mu dívka hbitě odpoví: "Zbytek si nechte. Když jste neodpustil paní dvě koruny, co teprve když vám zbydou koruny tři. To jsou teda prachy!" Několik lidí se v autobuse zasměje, ale řidič s rudnoucí tváří zařve: "To je drzost, viděli jste to někdy. A ven!" Dívka s kamennou tváří tedy vystoupí. Postarší paní, která doteď jen ohromeně přihlížela svému zastání, řekne: "Vystupuji také a peníze si nechte!" Řidič zavře dveře a rudý vzteky odjíždí. Dva vítězné pohledy ho ale vyprovázejí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: rolínka, 15.12.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Revoluce v autobuse (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­