ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Příběhy z dědečkova mládí

Byl studený podzimní večer. S mojí rodinou jsme společně seděli pod okny u velkého kulatého stolu. Z okna jme pozorovali barevné poletující listí a pochutnávali si na dobrém horkém čaji. Já, tehdy desetiletá holka, jsem začala prosit: "Dědečku, vyprávěj nám, prosím!" Babička, aby navodila tu správnou atmosféru, zhasla světla a zapálila svíčku, jak se to dělávalo v dřívějších dobách, když ještě neexistovala elektřina, a dědeček nám začal vypravovat o svém mládí, co vše zažil, jaké prováděl "lotroviny" a také jak musel doma pomáhat s dobytkem i dědečkovi a tatínkovi ve mlýně. V neděli zase chodil do kostela ministrovat.

Nejvíce mě zaujal příběh, jak se za války jednoho rána probudil a měl plnou světnici německých vojáků, kteří - když spatřili mlýn - si přišli pro chléb. Ve mlýně uviděli malé děti, a tak pradědečkovi dali na oplátku dřevěnou bedýnku. Dědeček, jakožto malé zvídavé dítě, ji otevřel a v ní našel plno sklenic marmelády.
Dále nám vyprávěl, jak na konci války šel se svým tatínkem vítat sovětské vojáky a jak spolu obdivovali, jaké mají nádherné koně, že oni mají doma podobné. Když přišli domů, čekalo na ně překvapení. V konírně jim chyběli koně. Vydali se po jejich stopách, aby své koně získali zpět. Vojáci jim odpověděli, že za žádnou cenu jim jejich koně nevrátí a místo nich jim dali svoje zesláblé a unavené, které by už další delší cestu nezvládli.

Ráda poslouchám vyprávění z minulosti, jsou velice zajímavá a často nás i poučí o tom, že se máme nyní přece jenom lépe než v dřívějších dobách...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Máša, 06.12.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Příběhy z dědečkova mládíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­