ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.14
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Prázdniny na statku

Šestnáctiletá Alex se svojí sestrou Laurou, kamarádkou Darinou a Luckou odjíždějí na prázdniny do malé jihočeské vesničky k Lucčině tetě, která vlastní stáje, penzion, mlýn a restauraci.
Holky odjíždějí hned druhý den prázdnin. Na místě jsou z Říčan asi tak za hodinu. Lucka jezdí k tetě jen jednou za pár let a teď tu má se svými kamarádkami strávit dva týdny.
Po příjezdu jim Karolína dá čtyřlůžkový pokoj s velkou terasou, výhledem na bazén, ke kterému vedou schody z velikánské terasy a také vidí na pastviny pro koně, které teta také chová. Pokoj je tak krásný, že se holky až diví, jak může být vybavený ve vesnickém penzionu - je tu rádio a televize, kterou - jak se holky rozhodly - nepustí za celé dva týdny, koupelna je obrovská, vybavená velkou hlubokou rohovou vanou a sprchovým koutem. Na oknech jsou oranžové závěsy a záclony až na zem, na terase jsou lehátka a slunečník. Když si každá vybalí věci do své skříně, Alex povídá:
"Holky, tady je to jak v pohádce, je ještě teplo, já si jdu zaplavat, jde někdo se mnou?"
Na tuto otázku se ozve jako jediná Darča: "No já jdu teda určitě, je mi takový vedro, že tam skočím hned jak budu v jeho blízkosti!" No tak už nadšeně vyrážejí v plavkách zaplavat si do bazénu. Po hodině dovádění v bazénu přijde Karolína a povídá: "Holky, pojďte už na večeři!" Tak neochotně vylezou z bazénu, pádí se převléknout a šup na večeři.
Po večeři, když dojí, jim Karolína zase povídá: "Holky připravte se v osm hodin, je tu večírek na začátek prázdnin!"
Tak holky rychle běží na pokoj a cestou Lucka náhle prohodí: "Holky, jak tu bude mejdan, když tu jsme jenom my čtyři?"
"No to je fakt!" odpoví jí Laura, přestanou nad tím přemýšlet a jdou se obléknout. Krátce před osmou se ještě doupraví a odcházejí na party...
Jaké je ale jejich překvapení, když přijdou do restaurace - je tam asi dvacet lidí a všichni - jak se později dozvěděli z povídání - jsou všichni odtud z penzionu a dnes byli na celodenním výletě.
Party skončila a holky byly umořené po tancování. S výbornou náladou usínají s přáním krásného zítřejšího dne.
Další den ráno se rozhodnou, že si po snídani vyjedou na koních do nedaleké vesničky s obchodem, kde si nakoupí něco dobrého a pak pojedou zpátky přes rozkvetlou louku. Když se vrátí do penzionu, je skoro poledne a tak vyčistí koně, pošlou je na pastvinu a jdou na oběd.
Po obědě ulehnou k bazénu, občas si skočí zaplavat, ale spíš se válejí na sluníčku. Prázdninová pohoda je to nejlepší.
Po večeři je připraven jenom program na zítřek. Zítra se koná výlet do Písku...
Na výlet se holky po dlouhém rozhodování dohodly, že přece jenom pojedou. Výlet se vydařil!
Po večeři si Alex s Laurou jdou zaplavat, bazén je krásně osvětlen a v tu chvíli, kdy vylézají z bazénu, do něj skočí krásnou šipkou čtyři kluci, kterým - jak Laura odhadla - bude asi sedmnáct. Holky se seberou, vyběhnou po schodech do pokoje, převléknou se a vytáhnou Alex s Luckou ven v extra krátkých šatičkách a jdou se projít jakoby kolem bazénu.
Po hodině sezení na kraji bazénu koupajíc si nohy a povídajíc si s kluky jsou tak unavené, že se s kluky rozloučí a jdou na pokoj. Jakmile zalehnou do postelí, v mžiku spí.
Ráno se na snídani potkají s kluky a domluví se, že spolu pojedou na malý výlet na koních do nedaleké vesničky, kde už holky byly, cestou si povídají a zjistí, že kluci jsou také z Říčan a za týden odjíždějí, je jim osmnáct...
A jsou to sourozenci se svými kamarády, pozítří k nim prý ještě přibude sestra jednoho z nich. Kluci se jmenují Lukáš, Tadeáš, Benedikt a dvojčata Alan a Bernard. Tadeáš s Benediktem studují stejnou školu jako holky. Benedikt je bratr Tadeáše a Lukáš? Tomu sem pozítří přijede holka Nora. Lukáš je z Prahy ale s Alanem a Benem se zná už od dětství. Krásný výlet se ale pomalu klaněl ke konci a tím více se blížil příjezd do penzionu, kam se holkám vůbec nechtělo, chtěly být na koních! Po večeři - jak se už stalo skoro tradicí - se jdou vykoupat do bazénu... Z bazénu vylezly až skoro v deset hodin a když přišly na pokoj, měla každá na mobilu zmeškané hovory, volaly jim rodiče.
Po půlnoci, kdy se jim po propovídaném večeru konečně podařilo usnout, je vzbudila Karolína, že prý potřebuje zahnat koně do stáje, protože se strachuje, že v noci bude bouřka.
Holky konečně usnou a ráno se probudí skoro až v jedenáct hodin. Pode dveřmi najdou dopis - je od kluků, že prý odpoledne po obědě je čekají u bazénu! Když ale přijdou k bazénu, jsou velmi překvapné, když u kluků stojí jejich kamarádka Nora, kterou potkaly předloni na táboře...
Nora je sice mladší než Lukáš, ale skvěle se k sobě hodí. Na odpoledne si kluci naplánovali výlet na skútrech a holky mají jet s nimi! Darče se sice moc nechce, ale Laura s Alex ji přemluví a za pár minut odjíždějí na výlet.
Po návratu z výletu jsou všichni hladoví a zmožení, tak že už si ani nejdou zaplavat do bazénu, ale usadí se v baru a povídají si.
Další den je naplánován výlet do Jindřichova Hradce a holky se s kluky rozhodly, že pojedou. Na výletě je sice zastihnul letní deštík, ale jinak se vydařil! Po návratu je Karolína poprosila, zda by připravily tři koně na vyjížďku. Holky je připravily a pak se šly do restaurace najíst. Po večeři byl připraven program, toho se holky nezúčastnily, místo něj si šly zaplavat do bazénu, kde potkaly Benedikta a Tadeáše. Po chvíli se k nim připojil i Lukáš s Norou a společně blbly až hluboko do noci.
Další den se holky šly projít do vesnice pro pohledy, aby napsaly rodičům do Říčan dopis, nekoupily ale pohledy, koupily si dopisní papíry a když přišly, tak si sedly k bazénu a napsaly každá dlouhatánský dopis. Ty pak předaly Karolíně, aby je zítra, až pojede do města, hodila na poštu. Ještě toto odpoledne si půjčily kola a jely se projet po okolí.
Vrátily se pozdě a Karolína jim vyčetla, kde prý tak dlouho byly? Na to jí Alex odpověděla: "My jsme se byly projet na kolech až skoro do města, kam jezdíš." Karolína se sice divila, ale po chvilce váhání je nechala a poslala je na večeři.
Po večeři Alex zazvonil telefon od rodičů, tak si povídali a byl z toho rozhovor skoro na půl hodiny, když zavěsila, tak povídá: "Holky, pozítří nám přijede návštěva, přijedou rodiče Darči a naše s Laurou, Lucka je tu prý pod dohledem někoho z rodiny, tak nepřijedou. Jo a Lauro přijede i brácha s Ninou!"
Den na to se holky s kluky bavily pouze v bazénu a ven vylézaly, jen když musely na jídlo či jim byla zima. Chvíli před večeří vylezly z bazénu a všichni se šly převléknout do suchého a šly na večeři, po večeři se dohodly, že pojedou na výlet na skútrech, tak jely. Vrátily se chvíli před devátou, šly se tedy ještě na chvíli vykoupat do bazénu, z chvíle byly ale dvě hodiny a tak je odtamtud musela Karolína vyhnat.
To ráno se probudily holky do prosluněného pokoje, vyběhly ven a běžely si dát ranní rozcvičku, hned po návratu z ní na ně u snídaně čekala návštěva. Přijeli jim rodiče, tak se holky nasnídaly a každá si šla se svojí rodinou popovídat, jak se jim tady líbí. Lucka zůstala v penzionu a pomohla Karolíně, ta jí ale po chvíli řekla: "Luci, běž si skočit zaplavat do bazénu, tady je hroznej vzduch. A za chvilku ti přijede taky návštěva!" Lucka se nevěřícně zadívala na tetu, ale šla.
A opravdu po chvíli cachtání v bazénu přijela motorka, kterou dobře znala. Přijel její bratr, ale když vylezla z bazénu, tak ji čekalo příjemné překvapení, Martin, jak se jmenuje, si nesl tašku, to tedy znamenalo, že tu zůstane.
Před polednem se holky vrátily a rodiče jim odjeli, měli před sebou už jen tři dny tady v penzionu.
Odpoledne strávili všichni v bazénu. Po večeři se konala párty u bazénu, Karolína měla připravené různé soutěže ve dvojicích. Po párty, která trvala dlouho do noci, šly spát.
Další den se koná výlet do Českých Budějovic, poté se jede do jihlavského Aquaparku. Večer se koná soutěž v plavání.
Výlet se holkám moc líbil a náramně si ho užily. V soutěži vyhráli Alex a Tadeáš.
Hned ráno dalšího dne si holky zabalily věci, oblékly se do plavek a šly si užít ještě jednoho dne. Na obědě se se všemi rozloučily a šly se projet ještě na koních. Ve tři hodiny pro ně přijeli rodiče a poté odjely, kluci jeli také.
Karolína jim vzkázala, ať přijedou i příští rok a holky jí sborově odpověděly: "Určitě!!! Ahojky!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Prázdniny na statkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)