ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Přátelství je jako most přes rozbouřené řeky

- vypravování/zamyšlení

Jednou přišel člověk ke člověku a zeptal se: "Budeš mi přítelem?" Člověk odpověděl: "A co je být přítel? Nač je to dobré?" A člověk řekl: "Kdybych byl tvým přítelem, šel bych s tebou na lov a kdybys spadl do jámy na mamuty, neutekl bych, ale vytáhl bych tě. Dělil bych se s tebou o úlovek a když bys potřeboval pomoct, pomohl bych. Kdyby ses zranil a všichni lidé by tě opustili, já bych byl s tebou a staral se o tebe. Hledal bych na světě dobro a snažil bych se ho předat tobě. Ukázal bych ti tvé chyby, ale nesmál bych se. Ne, snažil bych se ti pomoct, abys je napravil. Přede mnou bys mohl být opravdu sám sebou." Člověk zamyšleně naslouchal a po chvíli pravil: "To zní hezky. Prosím, povídej mi ještě o přátelství." "Kdybys byl můj přítel," pravil druhý člověk, "mohl bys kdykoliv přijít do mé jeskyně a mohli bychom si povídat." "Povídat?" ptá se první, "a o čem?" "O čemkoliv. Příteli můžeš totiž říct všechno." "Hmm. A byl bys můj přítel, i kdyby mi narostlo panděro a vypadaly zuby?" "Ano byl. A byl bych s tebou, i kdybys plakal. Byl bych u tebe a stíral ti slzy. Kdyby ses smál, smál bych se s tebou. Kdyby ti někdo ublížil, stál bych při tobě. A kdybys ublížil ty mně...snažil bych se ti odpustit." "To by od tebe ale bylo moc hezké. A co bys za to chtěl?" ptá se první. "Nic. Přátelství není na prodej. To si musí člověk zasloužit a vážit si jej. Ptám se tě tedy. Budeš mi přítelem?" "Ano, budu. Ale počkej ještě. Co když mě jednou opustíš? Co tu budu dělat sám? Bez tebe?" Člověk se zamyslí a praví: "Všichni se navzájem opouštíme, umíráme, měníme se. Přerůstáme své nejlepší přátele. Ale i když tě opravdu opustím, budeš už mít v sobě něco z mé bytosti. Budeš někdo docela jiný právě proto, že jsi mě poznal."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tess, 19.05.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Přátelství je jako most přes rozbouřené řekyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­