ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Oslabování moci říše Osmanů

Ta historie, o níž vám teď vypravovati chci, se udála před dávnými časy. Tehdy Turek opanoval říši rozlehlou a starobylou, jež se Osmanskou zvala, a území v Malé Asii, na Balkáně, Blízkém východě a v severní Africe ovládala. Leta Páně 1798 však jakýsi skrček francouzský, jenž si Napoleon říkati nechal, do Egypta tureckého vtrhl a Turek v těch končinách pak, když lid egyptský se skrčkem sám si poradil, jenom pro smích byl a svobodě egyptské zabrániti nedovedl.

Muhammadem Alím zval se kterýsi Eygpťan, jenž do čela svobodného Egypta se postavil. A zemi tuto reformoval, ba i bavlnu vyvážel. Slovutné město Alexandria k tomu všemu na významu nabývalo, což se však zlotřilým Angličanům ani trochu nezamlouvalo, zvláště pak, když cestu do Indie nutně potřebovali, a tak Egyptu v létech třicátých až čtyřicátých storočí devatenáctého vojnu s Turkem vnutili a Turka sami navíc podporovali. A tak Turek lid egyptský opět ujařmil.

Zlotřilí Angličané však vždy věčně nespokojení byli a Turkovi by se nejraději do všeho míchali. Zatímco však jim jenom o bohatství šlo, Francouzi by nejraději co nejvíce z území říše Osmanů ukousli, proto také Alžírsko i Tunisko napadají a divoké Araby z oblastí úrodných vyhánějí, by místo nich se Francouzi tu usídlili. Rusi zase říši rozdělit s nimi by chtěli a sami pro sebe jen Balkán měli.

A tak všichni neupřímně z důvodů zištných ujařmeným národům v boji proti Turkovi všemožně pomáhali...

Leta Páně 1853 vpadli Rusi v létě do Valašska a Moldavska tureckých. Na podzim admirál Pavel Nachimov loďstvo turecké v moři Černém zničil. Na jaře leta Páně 1854 však zlotřilí Angličané i Francouzi na straně Turka do věcí se vložili, tak nevídaný obrat nastal. Již v září toho roku se pak ti neřádi na Krymu vylodili a poté pevnost sevastopolskou po dlouhý čas obléhali a nakonec ji i dobyli. V březnu leta Páně 1856 pak Pařížská smlouva podepsána byla a Rusi dobytá území opustiti musili. Navíc v moři Černém loďstvo svoje míti, ba ani stavět pevnosti na pobřeží, nesměli. Moře Černé a úžiny turecké za vodstvo mezinárodní pak prohlášeny byly.

Turek na tom poté tuze dobře nebyl, tak si od Angličanů i Francouzů peněz půjčoval, avšak potíže s vracením vzápětí měl. A tak si vychytralí Angličané a Francouzi koncese na stavbu železnic vyžádali i nevýhodné smlouvy mu vnutili a krizi hospodářskou v říši tímto vyvolali. Francouzi s Angličany pak po jedno desetiročí průplav suezský stavěli a deset tisíc lidí přitom zhynout nechali.

Mladí Turci potom Společnost mladých Osmanů ustavili, jejíž členové se taktéž Mladoturky zvali. Mezi ně zejména nespokojení důstojníci, ale stějně tak i úředníci či velkostatkáři patřili. Znamým aktivistou jejich básník Namik Kemal byl. Leta páně 1866 státní převrat provést chtěli, avšak jejich plány předem prozrazeny byly, tak vůdcové ze země prchnout musili a změnám prozatím zamezeno bylo...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 22.09.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Oslabování moci říše OsmanůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­