ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.58
Hodnoceno: 173x Prosím, ohodnoť práci

Oko za oko, zub za zub

Toto přísloví se mi vybaví hned, když si vzpomenu na vyprávění od mé babičky z příhod českého cestovatele, bohužel nevím, jak se jmenuje. Je to příběh z daleka ze Střední Ameriky, kde pastevci dobytka, vzdáleni od nejbližších měst, museli sami hledat spravedlnost a řídili se příslovím "oko za oko, zub za zub".
V minulých dobách se dva mladíci vypravili hledat zaměstnání na některé z farem. Cestovali obvyklým způsobem při železničních kolejích. Měli za sebou už nejtěžší úsek cesty a blížili se k opuštěné zastávce u trati jménem U Studny. Těšili se, že za dva až tři dny dorazí do obydlených míst. Už se ukládali ke spánku, když se k nim přidali dva muži. Byli nemluvní a za chvíli již všichni spali. K ránu mladíky probudila zima a zjistili, že je muži okradli o jídlo, zbraně, ale hlavně o boty a klobouky. Byli v zoufalé situaci. Snažili se před východem slunce dojít co nejdále. Ale po rozpálených pražcích nemohou. Jejich náhlým štěstím se stala skupinka jezdců. Mladíci vyprávějí svůj příběh a ukazují bosé krvavené nohy. Dva jezdci je vezmou na ranč a ostatní se rozhodnou muže najít. Večer se jezdci vracejí se spoutanými muži a navečer se sejdou okolní jezdci. Nemají čas jezdit míle do města k soudu. Rozhodli se proto, že muže potrestají podle starých zvyků.
Odvezli zloděje k trati a nechali je tam bosé a beze zbraní. Jako oni nechali dva mladíky.
V dnešní době bychom o takovém trestu asi ani neuvažovali, ale v minulosti se lidé řídili zákony, které se předávaly z generace na generaci. A proto muži odnesli trest takto.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karlos, 04.06.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Oko za oko, zub za zubMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­