ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.61
Hodnoceno: 49x Prosím, ohodnoť práci

Netopýr

Rádi a často jezdíme na chatu. V létě i v zimě. V zimě klid, sníh, běžky... V létě horké slunce, zeleň, voda...

Jednou v létě jsme po horkém dnu nechali otevřené okno a v náležitou noční hodinu usnuli, jako když nás do vody hodí. V noci se přihnala bouřka. Oslňující světlo a prásk! Blesk osvítil trámy na stropě a stíny, které se chvilku předtím zdráhavě ploužily po místnosti, byly naráz pryč! A naše sny taky odešly do nenávratna. Světlo a stín, temno a jas se nepravidelně střídaly, na plechovou střechu bubnovaly provazy deště.
Jako příběh, který už se odehrál, bouřka odezněla a my jsme se znovu ponořili do našeho snu.
Najednou se opět vzbudím. Nějaké zpočátku nedefinovatelné zvuky. Nad mou hlavou jako dech jemné...ale co vlastně?...hopsání?...chůze?...nebo snad přerušovaný let? Znáte to, člověk není ještě plně při smyslech, ve tmě se každý zvuk zdá násobený, ale tento byl temný, jemný, šumivý...jako by džin vylétl z lahve. A vzápětí někdo hryže dřevo! Sedím na posteli - jedno ucho!Vyskočím, rozsvítím, koukám, div si oči nevykoukám. Kde nic, tu nic! Znovu pátrám očima...a teď to vidím! Vypadá to, že na dřevěné rampě nad dveřmi, ve výšce asi dvou metrů, sedí nějaká myš! A už je mi jasné, kdo je nezvaný host! Zřejmě nám při bouřce vlétl do chaty netopýr! Ale jak ho teď dostat ven? Koště! Ale opatrně - netopýři jsou chráněni, netopýrkovi se nesmí nic stát! Okno zívá do černé noci, ale netopýr, ačkoliv se po jemném vyrušení koštětem zvedá a přelétá místnost sem a tam, se do tmy nevydává. Ztratil se. Kde zas je? Nebudu ho mít za chvíli ve vlasech?
Opět pátrám a vida, mám ho! Sedí na stropním trámu. Pojď sem, mrško! Opět opatrný šťouch a zase lehký let, někam k oknu - snad už je venku - zaplať pánbůh! Jdu zavřít okno. Pro jistotu, aby si tu netopýři náhodou neuspořádali sjezd! Ale fuj, to leknutí! Nezvaný chráněnec sedí na okně na záclonce a drží se pevně drápky. Na polici leží pracovní rukavice. Pravá ruka do rukavice - jeden opatrný hmat - mám ho! Švih z okna ven a létavec neslyšně mizí ve tmě.
Hurá, jdu spát!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Honzík....Káva 13, 02.11.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
NetopýrMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­