ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.14
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Lovci sumečka Franty

Každý z nás zažívá odlišné letní prázdniny. Například já jsem vyrazil na chatu do města Bechyně, kam jezdím každý rok za mým nejlepším kamarádem Davidem. Je to opravdu krásné městečko. Není to jak Praha, ve které všude jezdí autobusy a cítíte se tam jako v kleci. Naopak, všude kolem se zde rozprostírá příroda a ze vzduchu cítíte tu volnost.
Abych se ale dostal k věci. Celý školní rok jsme si s Davidem plánovali, jak o prázdninách půjdeme na ryby a v Lužnici chytíme toho největšího sumce...

Jednoho dne, když měsíc v úplňku zářil jak slunce, jsme se vydali s pruty k řece. Sedli jsme si, napíchli na háček rousnice, nahodili a čekali. Mezitím jsme s Davidem pozorovali zářící hvězdy na obloze a poslouchali zvuky přírody.

Bylo kolem jedenácté večer a venku začalo být vlhko. S Davidem jsme tušili, co se na nás asi hrne. Okamžitě jsme vytáhli pláštěnky, udělali si malý přístřešek z našich černých pytlů na odpadky a pozorně poslouchali hromové údery blesků. V dálce jsme postřehli hustý černý mrak s blesky na bedrech, jak se k nám blíží. Schovaní pod přístřeškem v kapucích od pláštěnek jsme už jen čekali, až se k nám ta bouře dostane. Temno už pomalu a jistě pohlcovalo řeku a v tu chvíli se můj kamarád zvedl a zařval větu, na kterou snad nikdy nezapomenu: "Tak pojď, ty svině!" Hned poté na druhé straně řeky udeřil blesk do stromu a ten spadl do vody.
Silný vítr nám do obličeje střílel kapky deště a pruty se ohýbaly jak větve stromů.

Pak jsme s kamarádem zpozorovali, jak se jeden z mých prutů náhle ohnul proti větru a naviják začal ztrácet metry vlasce. Vyletěl jsem z úkrytu a sekl s prutem, jak jen to šlo. Najednou jsem ucítil ten silný odpor. Kamarád mi přispěchal na pomoc a ve dvou jsme sumce drželi, aby se nepustil. Všechny pokusy ho vytáhnout byly marné, ale nevzdávali jsme se. Ruce mi tuhly a tělo jsem měl promrzlé až na kost.

Ryba konečně začala povolovat a blížila se ke břehu. Oba dva jsme zkameněli, když to vylezlo na hladinu.
"Je to obr!" vykřikl jsem.
Dvoumetrový sumec se blížil a já okamžitě skočil do vody za ním. Nikdy jsme se nebál ničeho víc než toho sumce.
"Dvoumetrové monstrum z hlubin - takhle bych ho nazval," pomyslel jsem si.

Samozřejmě jsme se s takovým úlovkem hned museli vyfotit. Kamarád mi hodil do vody rukavice i peán a pořídil snímek. Teď přišla ta nejlehčí část, ale pro mě zároveň ta nejtěžší - vyndat sumci háček z huby. Nahmatal jsem ho a opatrně jej vyndal. Pak za mnou skočil i David, aby si sumce také prohlédl.
"Pojmenoval bych ho Franta!" řekl - a tak se i stalo.

S úlevou jsme našeho Frantu pustili na svobodu. Když už v dáli mizelo jeho mohutné tělo s dlouhými vousky, vyčerpaní a promoklí jsme se k ránu doplazili na chatu, usušili se a šli spát.

V průběhu několika let se vyprávěly různé verze tohoto příběhu, ale pouze tato je pravdivá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: skérystr, 03.03.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lovci sumečka FrantyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­