ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Krvavá neděle

  • Krvavá neděle (Bloody Sunday) byl masakr v Londonderry (neoficiálně Derry) v Severním Irsku, při němž 30. ledna 1972 příslušníci 1. praporu britského výsadkového pluku postřelili desítky účastníků protestního pochodu pořádaného Severoirskou asociací pro občanská práva
  • 13 osob, z toho 7 nezletilých, zemřelo na místě, další oběť zemřela na následky zranění z daného dne později

Stojím na smluveném místě a čekám na přátele, napnutá jako struna. Pevně svírám svinutý transparent. Za chvílí to celé začne. Má první demonstrace.

Byl konec ledna. Chladný vítr mi ožehával tváře. Od úst mi šla pára, jak jsem těžce oddechovala. Po krátké chvíli jsem tam stála v obrovském davu. Počet demonstrantů dodnes není přesně znám, ale odhaduje se, že spolu se mnou se pochodu mělo účastnit asi dalších dvacet tisíc lidí. Celý dav byl veden vozem, který na sobě nesl nápis s jasným posláním: "Civil Rights Association".

Původní stanovená trasa, jež měla vést směrem k městské radnici, musela být kvůli armádním barikádám změněna. Vydali jsme se tedy nakonec směrem k Free Derry Corner.

Tehdy jsem na demonstraci byla se svými spolužáky a celou tu dobu jsme se snažili držet pospolu, než se kluci rozhodli jinak.
"Pojďme k radnici!" ozvalo se a než jsme je stihli zastavit, už se ztratili v davu.

Po nějaké chvíli se od radnice začal ozývat šílený křik a následné dunění vodních děl spustilo okamžitou davovou hysterii. Další průběh událostí mám už jen v mlze.

Pamatuji si, že jsem ležela na zemi. Kolem mě někteří lidé dělali to samé, druzí utíkali do všech stran. Měla jsem pošlapané celé tělo, ale od chladného betonu se odlepit nešlo. Celá ztuhlá s rukama na uších jsem cítila dunění výstřelů a dupajících těžkých nohou, jež poháněl boj o holý život. Nepamatuji si, zda jsem cítila strach. Nejspíš adrenalin, který mi tepal v žilách, zastínil veškeré vnímání následných událostí.

Nevzpomínám si, jak jsem se na druhý den ocitla v nemocnici. To, co si ale pamatuji, jako by to bylo včera a stále mi to vhání slzy do očí, byla jména obětí, které si ten osudný den vyžádal.

Všechny čtyři chlapce, kteří se od nás při demonstraci odpojili, moje spolužáky a kamarády, mi už navždy budou připomínat tváře nakreslené na zdech domů v Derry.

Nikdy nezapomenu na den, který se navždy zapsal do irských dějin. 30. leden 1972.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: barbie1893, 30.04.2022

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Krvavá neděleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­