ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.94
Hodnoceno: 82x Prosím, ohodnoť práci

Jak jsem překonal sám sebe

Narodil jsem se v jednom větším okresním městě, kde nebylo mnoho příležitostí poznávat přírodu a dobrodružství s ní spojené. Proto mě rodiče posílali co nejčastěji na vesnici k prarodičům, abych se mohl dostatečně vydovádět a také se něčemu přiučit. S kamarády z vesnice byla panečku jiná zábava než u nás ve městě. Chodilo se do lesa sbírat houby, na rybník plavat a skákat šipky do vody, sousedům krást třešně anebo se jen tak toulat přírodou okolo vesnice.
Při jednom z našich "výletů" do sousedovy zahrady se mi stala příhoda, která mne poznamenala na celý další život. Seděli jsme s kamarády na stromech a jedli třešně, když se najednou ozvalo: "Vy syčáci, co to tam děláte? Okamžitě se ztraťte!" Z toho úleku by se v nás v tom okamžiku krve nedořezal. Majitel zahrady byl rozzuřený a spěchal za námi zjistit, kdo mu bez dovolení ujídá plody jeho práce. Kamarádi rychle seskočili ze stromu a utíkali pryč. A já, neobratné dítě z města, jsem jim nemohl stačit. Při seskoku jsem dopadl na zem tak nešťastně, že jedna moje noha nevydržela a zlomila se. Soused ke mně přiběhl a velmi mi vyhuboval. Ovšem když viděl, že bolestí pláču, hned se postaral o můj převoz do nemocnice.
Tento zážitek ve mně vyvolal kromě studu ještě nepřekonatelný strach z výšek. Od té doby ve mně jen myšlenka na to, že bych nestál pevně na zemi, vyvolávala strach a paniku. Můj život byl najednou ochuzen o všechny radosti s výškou spojené. Byl konec skákání do vody a o šplhání po stromech nemluvě.
Když jsem dospěl, moje fobie z výšek omezovala i můj pracovní život. Na služební cesty do zahraničí musela firma pro mne vždy zajistit náhradní dopravu, protože letět letadlem bych nedokázal. Ale vše se mělo změnit...
Moji spolupracovníci a přátelé z firmy mi připravili ke kulatým narozeninám dárek, který ve mně vzbuzoval strach nejvyššího stupně. V den mých narozenin mě odvezli na nejbližší letiště a společně mi se slovy "svůj strach z výšek nepřekonáš jinak, než šokem" předali poukaz na tandemový seskok padákem. Větší šok mi opravdu přichystat nemohli. Bál jsem se, ale v té euforii a za mohutného povzbuzování spolupracovníků se nedalo říci, že neskočím.
Od té doby se moje vnímání času zpomalilo asi na polovinu. Tandemový parašutista, který byl od kolegů poučen o mém strachu, mi oblékl postroj, kterým mě k sobě následně připoutal. Předal mi několik instrukcí ohledně seskoku a už mě částečně vlekl k burácejícímu letadlu. Spolu s námi v něm už sedělo několik dalších parašutistů. Letadlo se vzneslo a pomalu stoupalo do výšky. Zprvu se mi ani nechtělo otevřít oči, ale po několika minutách se mi to povedlo. Pocit, který ve mně vyvolal pohled z letadla dolů, však už nebyl pouze strach. Cítil jsem i jakýsi pocit zvědavosti, co to se mnou udělá. Každopádně už stejně nešlo couvnout. Jediná cesta na zem a k možnému překonání strachu z výšek vedla bočními dveřmi letadla ve výšce čtyř kilometrů. Asi po čtvrt hodině přišel náš čas. Letadlo dosáhlo vytyčené výšky a srovnalo se nad letištěm. Parašutisté začali postupně vyskakovat a pod námi byly po chvilce vidět rozevřené vršky padáků. Pomalu jsme se posunovali k otevřeným dveřím a najednou už před námi nikdo nebyl. Tandem pilot se na mě naposledy otočil a řekl: "Věř mi a hlavně věř sobě!" Potom se naše těla odlepila od relativní jistoty letadla a padala obrovskou rychlostí k zemi. Po několika vteřinách volného pádu zatáhl tandem pilot za pojistku a uvolnil padák, který se okamžitě nad námi rozevřel a zpomalil náš pád na řízený let vzduchem. Můj strach a napětí vystřídal najednou krásný a dosud nepoznaný pocit. Asi po třech minutách letu na padáku jsme bezpečně přistáli dole na letišti, odkud probíhal náš start a tandem pilot mě od sebe odpoutal. Kolegové k nám přiběhli a hned se živě zajímali o moje pocity a hlavně o to, jestli léčba šokem vykonala, co měla. Celý jsem se třásl, ale strach byl opravdu ten tam.
A tak se stalo, že už se můžu normálně účastnit akcí, které byly pro mě dlouhou dobu tabu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sabol/Slanák, 07.01.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak jsem překonal sám sebeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­