ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Jak jsem poznal vaši matku (2)

"Tati, jak jsi poznal mámu?" zeptala se zvědavě malá holčička a podle otcova výrazu bylo jasné, že to nebylo poprvé.
"Jo, tati, ještě jsi nám o tom nikdy nevyprávěl," zasmála se starší sestra od plotny.
"Nechceš nám o tom říct, protože snad něco tajíš?" přisadil si syn a podrbal se na čepici, kterou nosil, přestože bylo léto.
"Mámu, mámu, mámu!" křičelo děvčátko a začalo běhat po pokoji jako splašená kobyla.
"Kájo, Kájo, klid! Karolíno! Uklidni se, nebo nedostaneš palačinky!" zakřičela starší sestra.
"Májo, ty jsi zlá," fňukla Kája, ale poslušně se hodila na pohovku. Ani na té moc dlouho nevydržela v klidu; velmi brzy její nezkrotný temperament pocítil bratr.
"Ne, pomoc, zaútočila na mě obluda! Zachraň se, kdo můžeš! Ale teď hlavně zachraňte mě!" smál se Jirka a jeho dvojče Petr nad tím jen kroutil hlavou.
"Tak bude tu klid? Nebo palačinky nedostane nikdo!" zasáhla Majda, když to už vypadalo, že se strhne zuřivá sourozenecká válka. Otočila se na otce, který je pobaveně pozoroval. "Ty se moc nesměj, pořád jsi mi neodpověděl na moji otázku!"
"Jo, tati, jak to tedy bylo?" Jirka vytáhl hlavu, která byla až do té doby zavalená pod hromadou polštářů.
"No..." hlava rodiny se z toho pokoušela vykroutit. "Hele, nechcete radši už jíst? Majda už udělala hodně palačinek, už můžeme zasednout ke stolu," prohlásil pevně.
"Tati, to nezakecáš," prohlásila dvojčata unisono.

Otci zjevně nebylo do řeči, celou dobu se jen nimral v jídle. Přítrž tomu učinila až Mája, která mu sebrala talíř s nedojedenou palačinkou a opřela se rukama o stůl. Dvojčata zatáhla rolety a rozsvítila lampu nad hlavou. Scéna vystřižená jako z filmu. Dokonalý výslech.

"Nuže, otče, jak jste poznal svou ženu?" zeptala se hlubokým hlasem Majda.
"Neopovažujte se zapírat, nebo to pro vás neskončí dobře," pohrozila mu Kája, radující se z role dozorce, kterou jí přidělila dvojčata. Ta se jako správní bodyguardi opřeli o zeď s rukama založenýma na prsou.

"No..." zakoktal se tatínek, pochopil, že je v úzkých. Po tváři mu stekla kapička potu.
"No?" zeptal se Petr s děsivým úsměvem. Otci se zdálo, že si svou roli užívá až moc.
"Na diskotéce, šel jsem tam s její starší sestrou, ale když jsem ji uviděl, nemohl jsem z ní spustit oči. Už od začátku byla milá a veselá tak, jako byla po zbytek svého života. Pak..."

Když už se rozhodl mluvit, najednou to vypadalo, že o to nikdo nemá zájem.

"Yes! Já ti to říkal, kámo!" nadšeně vykřikl Jirka. "Tak a teď vysol prachy, loosere!" zachechtal se při pohledu na svého bratra, který mu otráveně podal sto korun.
"Takže tátu přebrala máma svojí sestře! Pecka!" ani Mája nezůstala pozadu a přidala se do náhlého veselí spolu s Kájou, která sice netušila, o co se jedná, ale ráda se zapojila do často divokých hrátek starších sourozenců.

Otec s pobaveným výrazem zakroutil hlavou. Chvíli ještě pozoroval dovádějící rodinu, než se vytratil do své ložnice. "Eli, tak přece jsme svoje děti dobře vychovali," zašeptal se slzami v očích, když se díval na zarámovanou fotku postavenou na nočním stolku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak jsem poznal vaši matku (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)