ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.33
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Film Poslední samuraj /The Last Samurai/

  • vypravování/popis děje filmu Poslední samuraj

Říká se, že Japonsko bylo stvořeno mečem. Dávní bohové prý ponořili korálovou čepel do oceánu, a když ji vytáhli, do moře ukáply čtyři zcela dokonalé kapky, ze kterých se staly japonské ostrovy. Já tvrdím, že Japonsko stvořila hrstka statečných mužů, bojovníků ochotných položit životy za dnes už téměř zapomenuté slovo "čest".

Japonsko v roce 1870. Japonští politici chtějí ze své země vytvořit průmyslovou velmoc. To se však příliš nezamlouvá zdejším samurajům, kteří tuto myšlenku už delší dobu zavrhují a bouří se proti ní. Museli by totiž opustit svá území. Císař se tedy rozhodne naverbovat vysloužilé americké kapitány, kteří by mu pomohli vycvičit armádu. Jedním takovým veteránem je i Nathan Algren (Tom Cruise).

V mořské prázdnotě nacházím jakousi útěchu. Není tu žádná minulost, žádná budoucnost. A pak náhle stojím tváří v tvář drsné skutečnosti. Najali mně, abych pomohl potlačit vzpouru dalšího kmenového vůdce. Je to očividně jediná práce, na kterou se hodím.

Po vystoupení z lodi se Algren potkává s americkým novinářem, jenž ho seznamuje se situací v Japonsku: "Před pár lety bylo toto jen ospalé městečko a podívejte se teď. Císař je posedlý vším, co je ze Západu. A samurajové tvrdí, že tyto změny jsou příliš rychlé. Jako by staré s novým bojovalo o duši Japonska."

Algren se dává do práce. Učí se o nepřátelích Japonska, o samurajích. Po nějaké době je povolán k první bitvě. Vede Japonce, kteří mají strach, proti mužům, pro které je umřít v boji ctí. Nemají tedy šanci na úspěch. Algren je zajat a odveden do samurajské vesnice daleko v horách. A to i přesto, že zabil švagra samurajského vůdce Katsumota (Ken Watanabe) a zasloužil by tedy smrt.

Po dlouhých týdnech, kdy je ošetřován ženou Takou, které zabil muže, začne bývalý americký kapitán poznávat nový svět. Je rozhodnutý začít znova.

Stále žiju mezi těmito neobyčejnými lidmi. Jsem jejich zajatcem v tom smyslu, že odtud nemohu utéct. Většinou se mnou jednají s jakousi lehkou přezíravostí. Jako kdybych byl zatoulaný pes nebo nevítaný host. Všichni jsou zdvořilí. Každý se usmívá a uklání. Ale za touto zdvořilostí objevuji skrytou hloubku rozličných emocí. Nikdy v životě jsem se nesetkal s takovou disciplínou. Překvapilo mě, že slovo "samuraj" je odvozeno od slova "sloužit". Katsumoto věří, že svojí vzpourou vlastně slouží císaři.

Začíná se učit bojovat, myslet a žít jako samuraj. Při jednom samurajském divadelním představení je vesnice přepadena a Algren zachrání Katsumotovi život. O několik dní se Algren vydává za samuraji do Tokia. Vrací se však jako přítel samurajů. Japonské vojsko během jeho nepřítomnosti nakoupilo novou vojenskou techniku a vycvičilo armádu. Císař odmítne Katsumota, je totiž velmi ovlivňován svými ministry, kteří chtějí rozvoj za každou cenu. Ten vystoupí proti ministrům na radě Japonska, ale bez úspěchu. Císařství zavádí tvrdé zákony vůči samurajům a Katsumoto je zatčen. Algren ho však osvobodí a vrací domů do své vesnice, kde se chystají na rozhodující bitvu.

"Císař mě ani nechtěl vyslechnout. Přijde jeho armáda, a to je náš konec. Devět set let moji předkové chránili japonské obyvatelstvo. Já, já jsem to nedokázal. Čeká nás doba, kdy samuraje nebude nikdo potřebovat," řekne Katsumoto Algrenovi.
"Netvrdím, že rozumím běhu svého života. Jsem ale vděčný, že jsem se toho všeho mohl účastnit, i když to bylo jen na chvíli."

V bitvě jsou samurajové rozdrceni. Katsumoto umírá a Algren jako jediný samuraj přežije. Daruje císaři samurajský meč se slovy: "Katsumoto do posledního dechu doufal, že si vzpomenete na ty, kdo drželi tento meč a za co umírali."
Vzápětí se císař rozhodne ukončit veškeré smlouvy se Spojenými státy.

A tak skončila epocha samurajů. Říká se, že stejně jako lidé mají svůj osud i národy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Film Poslední samuraj /The Last Samurai/Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)