ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Automatické obvinění

S Maxem jsme si kdysi hrávali u nás na pískovišti, vždycky mi ukradl můj náklaďák a nikdy mi ho nechtěl vrátit. Jako dítěti mně to přišlo šíleně drzé a mnohokrát jsem se rozbrečel, leč pak jsem pochopil, proč to dělal.
Bral mi jej z toho důvodu, že sám si jej nemohl dovolit, jeho rodiče nebyli příliš při penězích, a taktak vystačili. Ale Max nechtěl žít chudě, chtěl si dopřávat jako ostatní, třeba i krádeží. Což jej poznamenalo na celý život.

Počalo to hračkami a skončilo to penězi a skutečnými auty. Ve 13 letech vykradl pokladničku jednomu kamarádovi, u kterého byli na návštěvě, ten chudák se moc divil, když celé roky šetření přišly vniveč. O dva roky později ukradl auto řediteli, a když se pořádně projezdil, hup s autem do Vltavy. Nikdo mu nic nedokázal.

O rok později vykradl poštu, což bylo jeho největší sousto. Leč tentokrát jej chytli a skončil v pasťáku. Tam se částečně napravil, dalo by se říci, i když to pro něj muselo být peklo. Po odchodu z ústavu začal pracovat jako pomocná síla v hotelu, neboť krom základky neměl žádnou jinou školu. V kuchyni se docela dost dlouho držel, sekal latinu a vedoucí s ním byl také spokojený. Jenomže jednou se někomu z tamních kuchařů ztratily peníze z kabátu, který měl v šatně, které uklízel Max. A vzhledem k jeho nepříznivé minulosti vina padla na něj, jenže on tvrdil, že s tím nemá nic společného. Přestože se u něj těch pár tisícovek nenašlo, měli všichni jasno. Max byl nyní opět jako kriminálník. Vykašlal se na další hledání práce a přidal se k jakési partě, která po nocích rozkrádala obchody, někdy i loupili kolemjdoucí. Max se vůbec neužíral svědomím, byl přesvědčen o správnosti svých činů, neb poctivou cestou si nikdy nic nezískal, ba naopak. Jednoho dne si na ně ovšem policisté vyčíhali, parta moc obchody, kde kradla, neměnila, a tak jednou v noci na ně zpoza regálů vyskočili a pět z nich sebrali, zbytku se podařilo utéct. Maxovi bohužel nikoliv.

Policisté je pochopitelně vyslýchali, viníci automaticky mlčeli, každopádně přiznání vyšetřující nepotřebovali - otisky prstů z jiných obchodů, kam se vloupali, mluvily jasně samy za sebe. Všech pět výtečníků dostalo deset let natvrdo, přibyli k nim i další, jež postupně pochytali.

Pro Maxe to bylo mnohem horší než pasťák. Trpěl psychickými problémy a po nocích nezamhouřil oka. Dozorce prosil, aby ho ihned pustili, že si něco udělá, ale ti to brali na lehkou váhu, nezajímal je. A tak jednou v umývárně našli ležet Maxe v kaluži krve s podřezanými žílami. Sice ještě žil, chroptil krev, ovšem dozorci měli jasno, byl mrtvý. Nevím, co udělali s jeho tělem, protože rodiče mu již zemřeli a jiné příbuzné neměl, tak či onak, nedávno se potvrdilo, že šéfkuchař z bývalého Maxova zaměstnání byl kleptoman a peníze nevědomky ukradl on. Kdyby jej tehdy automaticky neobvinili a raději to více prošetřili, mohlo to celé skončit jinak...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 22.03.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Automatické obviněníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­