ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 41x Prosím, ohodnoť práci

Záhady kolem Tutanchamona


OSNOVA:

I. Úvod:1. Oslovení přítomných
2. Seznámení s tématem
a) Úvodní věta
b) Poznání minulosti
II. Stať:3. Vše o Tutanchamonovi
a) Záhadný kámen
b) Objevitel Tutanchamonovy hrobky
c) Kdo byl Tutanchamon
III. Závěr:4. Známe podobu Tutanchamona
5. Rozloučení s posluchači


Vážené dámy a pánové!

Vítám Vás na dnešní přednášce nazvané Záhady kolem Tutanchamona, ve které se přeneseme do tajů starověkého Egypta.

Abychom pochopili současnost, musíme znát i minulost. A minulost nás neustále překvapuje novými objevy. Vědci se znovu a znovu zabývají staroegyptským panovníkem Tutanchamonem, který nebyl nějak výjimečný, přesto pořád něčím překvapuje...

Jedním z posledních senzačních objevů je zjištění, že faraónův zlatý náhrdelník emailovaný kovovými proužky v sobě nese skleněný žlutozelený kámen, vytesaný do tvaru okřídleného skarabea, který byl symbolem zmrtvýchvstání. Právě tento kámen z tajemného skla, vzniklý pravděpodobně při pádu meteoritu, se stal záhadou. Je daleko starší než celá mocná staroegyptská říše. Když vědci pátrali, odkud se kámen vzal, dokázali přesně určit nejen jeho původ, ale i místo zrození, jímž má být zastrčený cíp Sahary. Jenže chybí to hlavní: sebemenší stopa po kráteru, který by musel po dopadu obřího meteoritu vzniknout. Došlo k explozi nad zemským povrchem? Roztavil se žárem saharský písek na tajemné sklo? Dost možná. Analýza potvrdila, že klenot vznikl při extrémně vysokých teplotách. Síla takové uvolnění energie musela být strašlivá, znalci ji přirovnali k výbuchu desetitisíců atomových bomb.

A kdo a kdy vlastně hrobku Tutanchamona objevil? Byl to anglický archeolog Howard Carter a hrobku s nepředstavitelnými poklady objevil 26. listopadu 1922 v egyptském Údolí králů. V přední a vedlejší komoře bylo všechno zpřeházeno. Převrácený nábytek, rozbité vázy a stopy nohou prozrazovaly, že antičtí vykradači hrobů opustili tyto posvátné prostory v panické hrůze. Celá hrobka měla mnoho komor a do hlavní pohřební komory Tutanchamona se dostali až po mnoha měsících úmorné práce. Ale všechno to úsilí se jim vyplatilo. V hlavní komoře se třpytilo obrovské množství zlata a drahokamů, stěny zdobily nádherné malby znázorňující Tutanchamonův život a různé výjevy z vlády bohů a mezi tím vším stály sochy podivuhodných zvířat a lidí v životní velikosti, vzácné truhly a vázy, nádoby ze zářivě bílého alabastru a další pohádkově krásné předměty. Vědci, oslněni nádherou a bohatstvím pohřební komory, náhle spatřili obrovskou pozlacenou rakev. Nejvnitřnější ze čtyř rakví byla z čistého zlata a vážila sto třicet pět kilogramů. Když otevřeli tyto rakve, tak se jim po odhrnutí plátěné roušky naskytl pohled na zlatou, drahokamy a emailem zdobenou posmrtnou masku panovníka Tutanchamona. Byl to jeden z největších objevů archeologie. Ale proč antičtí vykradači hrobů opustili tyto místnosti v takovém spěchu? Zahnala je snad Tutanchamonova kletba? To se nikdy nedovíme, ale faktem zůstává, že tisíciletí tento hrob nevyhledali. V hrobě byla nalezena deska, na které stojí: "Smrt zasáhne svými perutěmi toho, který ruší klid faraona." A tak se i stalo. Většina členů výpravy zemřela za záhadných okolností.

A co vůbec víme o životě Tutanchamona? Byl to jeden z posledních panovníků osmnácté dynastie starého Egypta. Nebyl to ani velký reformátor jako jeho otec Amenhotep IV. Achnaton, ani stavitel či válečník. Jeho jméno znamená "Dokonalý je život Amonův". Tutanchamon toho během svého života mnoho nestihl. Faraonem se stal v pouhých deseti letech roku 1347 před naším letopočtem. Byl slabý a trpěl vrozenou nemocí kostí. Měl vzácnou chorobu páteře, takže se nemohl ohnout ani sklonit hlavu, ale v té době mu to v očích lidí přidávalo na božskosti. Vládnul do roku 1338 před naším letopočtem, pak ale ve věku pouhých devatenácti let zemřel. I jeho smrt byla záhadou. Dlouho se spekulovalo o tom, že byl zavražděn, ale počítačový tomograf prokázal, že měl otevřenou zlomeninu nohy a došlo ke smrtelnému zánětu.

Vědeckým týmům z USA, Francie a Egypta se podařilo vytvořit i faraonovu podobu. Na svou dobu byl vysoký, měřil sto šedesát sedm centimetrů a zjistili dokonce i jeho krevní skupinu, která byla "A" nebo že velikost jeho nohy byla čtyřicet jedna. A tak vědci konečně dosáhli svého, ale faraon zřejmě svůj posmrtný klid už nikdy nenajde.

Děkuju za pozornost, doufám, že se Vám přednáška líbila a těším se na naše další brzké setkání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kleopatra, 09.03.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Záhady kolem TutanchamonaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­