ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.85
Hodnoceno: 256x Prosím, ohodnoť práci

Vladislav Vančura


OSNOVA:

1) Informace o autorovi
2) Tvorba ve 20. letech
3) Tvorba na přelomu 20. a 30. let
4) Nedokončená díla
5) Dramatik
6) Přínos české literatuře


Vančura se narodil 23. června 1891 v Háji na Opavsku. Vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově v Praze, ale lékařské praxi se věnoval jen krátce. Věnoval se především literární, veřejné a filmové činnosti. Stál v čele Devětsilu(1), byl členem České filmové společnosti a přispíval do časopisů Červen a Host. Vančura se důsledně postavil tváří v tvář i ke své občanské odpovědnosti a za okupace se stal vedoucí osobností spisovatelské sekce nezákonného výboru inteligence. Za stanného práva po atentátu na Heydricha byl 1. června 1942 Vladislav Vančura nacisty zastřelen v Praze - Kobylisích.

Ve 20. letech je jeho tvorba ovlivněna proletářskou poezií(2). Mezi jeho první díla patří povídkové(3) soubory Amazonský proud a Dlouhý, Široký, Bystrozraký, jimiž se přihlásil k avantgardní poetice(4) Devětsilu. Uvádí tu své typické hrdiny: tiší a mírní lidé srdce, uživatelé krás světa a vedle nich rebelující postavy planoucích vášní. Téma "tichých a mírných" je rozvedeno ve vášnivé obžalobě světa a to v románu Pekař Jan Marhoul. Píše o tragickém osudu zchudlého benešovského pekaře, který byl poctivý a pracovitý dobrák. Rozdával všem, kteří to potřebovali, ale byl zničen v nelidském a bezcitném světě sobectví. Také v románu Pole orná a válečná je svět předveden jako chaotický rej beze smyslu a nutně se šinoucí k revoluční změně. Odsouzení nesmyslnosti válečného vraždění a nesouvislý děj. Volně řadí scény z fronty i zázemí. Básnickým odbočením od tragických látek je populární humoreska(5) Rozmarné léto (v roce 1968 novelu(6) zfilmoval J. Menzel). Je to příběh 3 přátel, Antonína Důry, kanovníka Rocha a důstojníka Huga, z plovárny v Krokových Varech. Zachycuje zde obraz poklidného radostného života, který je narušen příjezdem kouzelníka Arnoštka s krásnou Annou. Komedianti vytrhnou obyvatele z pasivity, Anna totiž přitahuje pozornost všech tří přátel. Po odjezdu komediantů se vše vrací do starých kolejí. Také román Hrdelní pře anebo Přísloví, posměšně využívající detektivní příběh, je psán spíše v odlehčeném duchu.

Na přelomu 20. a 30. let Vančura řešil "krizi románu" prohloubením jeho uměleckých prvků: prózy vynikají slohovou náročností, lyrizací a subjektivizací, jinými slovy tvoří prózy, které by měly sílu a zdravost starých vyprávění. Příkladem je jednak Poslední soud, těžící z prostředí Podkarpatské Rusi. Potom především Vančurovo vrcholné dílo, baladický román(7) Markéta Lazarová (v roce 1967 byla zfilmována F.Vláčilem). Příběh se odehrává v blíže neurčeném středověku. Popisuje život loupežníků mezi které patří rodina Kozlíků a Lazarů. Mikuláš z rodu Kozlíků požádá Lazara o pomoc, ale on odmítne. Mikuláš, aby se Lazarovi pomstil, unese jeho dceru Markétu. Markéta se do něj zamiluje a stane se jeho milenkou i přes slib, který dala otci. Boje s vojsky nakonec vyvrcholí zajetím několika loupežníků. Markétě, která čeká Mikulášova syna, bylo odpuštěno. Milan Kundera kdysi o románu napsal: "Aktuálnost tohoto starého příběhu plného velikých a krásných vášní tkví právě v tom, že působí jako nápadná kontrastní antithese k běžným příběhům a námětům současným." Pak následovaly romány Útěk do Budína a soubor povídek Luk královny Dorotky. Vančura tu posílil dějovost a zprůhlednil jazykové vyjádření. V románě Konec starých časů vytvořil postavu ruského emigranta Megalrogova, jenž se přiřazuje k literárním typům barona Prášila a dona Quijota. V románu Tři řeky se vrátil k prožitku 1. světové války.

Dva rozsáhlé Vančurovy projekty zůstaly nedokončeny. Ze zamýšlené trilogie o vývoji české společnosti od počátku 20. století Kůň a vůz dokončil jen první část Rodina Horvatova. A rovněž torzem zůstal monumentální projekt Obrazy z dějin národa českého, u kterého napsal dva díly a třetí již nedokončil. Jednou z nejznámějších je novela Kosmas. Kosmas vystupuje jako vzdělaný a inteligentní muž se zájmem a historii. Vančura osobou Kosmy vyzdvihuje českou historii, jejíž význam přenáší i do současné doby. Tyto povídky nebo cykly vznikly v situaci existenčního ohrožení českého národa a ze strany Vladislava Vančury předložený jako gesto duchovní a mravní nepoddajnosti a touhy po svobodě.

Jako dramatik napsal Jezero Ukereve, ve kterém píše o Africkém neobvyklém prostředí a hlavně proti kolonialismu. Dalším jeho dílem je veselohra Josefina se stejným námětem podobným Shawově Pygmalionu jenomže z prostředí konzervatoře.

Literární dílo Vladislava Vančury představuje jednu z nejryzejších hodnot moderní české prózy. Obohatil ji o nevšedně bohatý jazyk, čerpající především z pramenů češtiny humanistického období(8), stejně jako o obrazovost a vášnivé podání příběhu.(1) – Devětsil - skupina literátů, kritiků, výtvarníků, hudebníků a dramatiků.
(2) – proletářská poezie - umělecký směr na počátku 20. století
(3) – povídka - kratší příběh, většinou časově i místně určen, více osob i dějových linií
(4) – avantgardní poetika - průkopnická nauka o básnictví
(5) – humoreska - veselá, žertovná povídka
(6) – novela - střední rozsah, soustředěn na jednu událost, překvapivý závěr
(7) – baladický román - lyrickoepický román se smutným koncem
(8) – humanistické období - snaha o vyrovnání se s kulturou jiných evropských zemí

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mirek, 25.05.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vladislav VančuraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­