ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Turistický průvodce: Lhotice

  • výkladový průvodce obcí Lhotice

Lhotice - dříve Šádova - je krásná, malá, poklidná vesnička nedaleko obce Želiva. Vesnice přízvisko pravděpodobně získala po Oldřichu Šadovi.

V naší vesničce můžete navštívit například zříceninu nové tvrze, Lhotickou školu, která byla zhruba před sedmi lety přestavěna na dům s pečovatelskou službou. Další významnou památkou je Kostel sv. Jiří, který byl postaven na počátku 14. století v gotickém stylu. Zásluhou želivského kláštera byl v roce 1707 až 1708 barokně přestavěn. Hlavní portálový oltář s rozvalinami po stranách má v nástavce barokní obraz svatého Ducha. Hlavní obraz představuje svatého Jiřího jako rytíře při zabíjení draka. Obraz pochází z 2. poloviny 19. století. Na tabernákulu stály dřevěné sošky Blahoslavené Panny Marie a svatého Jana Evangelisty z 1. poloviny 18. století. Při krádeži v kostele v 90. letech minulého století byly odcizeny. V předsíni kostela je zazděn erbovní náhrobník z roku 1621 patřící Ondřeji Vrchotickému, Ondřeji z Ostašova a jejich manželkám. V severovýchodním koutě hřbitova stojí dřevěná vzpěradlová, šestiboká zvonice z 16. století. Zvonice byla postavena původně pro dva zvony. Od výstavby zvonice jsou zde dva zvony. Jen zázrakem a hlavně pro svoji historickou cenu přečkaly zvony obě světové války. Největší zvon má nápis: "Tento zvon ode mne mistra L. P. 1544 ulit byl". V reliéfu je vyobrazen svatý Petr. Zvon z roku 1560 má nápis: "Já hlas volající na poušti, spravte cesty Páně".

Na starém hřbitůvku odpočívá syn skladatele české národní hymny Oldřich Škroup. Na hřbitově je pochováno pět obětí zlovůle německé armády z konce druhé světové války. Těm je na hřbitově postaven kamenný pomník s jejich jmény. U brány hřbitova stojí vysoký žulový kříž z poloviny 18. století.

Dále byste také mohli navštívit lhotický mlýn z 13. století. Dnes už je mlýn pouze stará zbořenina. Mlýn totiž kolem roku 1982 shořel a zbyla z něho pouze obytná budova. O tomto požáru existuje povídka, kterou si můžete přečíst v knize "Želivka naše řeka" anebo se rovnou zajet do naší vesničky podívat a naše průvodkyně vás Lhoticemi provede.

Doufám, že do naší malebné vesničky zavítáte a necháte se jí provést.
Moc se na vaši návštěvu těšíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicolkáá, 28.04.2009

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Turistický průvodce: LhoticeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­