ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.16
Hodnoceno: 251x Prosím, ohodnoť práci

Tenis (Sport, který mě zajímá)

Tenis mohou hrát dva hráči (dvouhra) nebo čtyři hráči (čtyřhra). Hraje se raketou, kterou se míček odpaluje přes síť tak, aby jej protihráč či protihráči nebyli schopni vrátit zpět.
Hra začíná podáním ze zadní čáry a míček se odpaluje tak, aby přeletěl přes síť, dopadl na zem v jedné polovině hřiště protihráče a odrazil se. Teprve pak může protihráč míček odpálit zpět přes síť kamkoliv do poloviny podávajícího hráče. Ten může míč vrátit zpět, i když se nedotkl země (úder z voleje), nebo může nechat míček na své straně sítě dopadnout a teprve pak jej vrátit zpět přes síť. Výměny míčů pokračují tak dlouho, dokud jeden hráč neudělá chybu a míč přes síť nevrátí.
Hráč, který poslední vrátí míč přes síť, získává bod. Body se v tenise počítají od nuly; první úspěšný bod se počítá 15, další 30, pak 40 a následuje gem (hra) - hráč tedy musí získat alespoň čtyři body, aby vyhrál gem a získal jeden bod do setu. Stejnému skóre (40:40) se říká shoda a pak musí hráč získat nejméně dva body, aby vyhrál hru. Prvnímu bodu po shodě se říká výhoda.
K výhře setu potřebuje hráč získat alespoň 6 gamů a vyhrát rozdílem alespoň dvou gemů, tj. vyhrát v poměru 6:4. Jestliže v setu získají oba hráči po 6 bodech, hraje se tzv. tie-break. Hráč, který vyhraje gem, vyhrává set v poměru 7:6.
Muži hrají zpravidla na tři vítězné sety, ženy na dva.
Hráč většinou odpaluje míč, který se odrazil od země a chystá se dopadnout znovu na zem. Příkladem je úder zvaný drajv, kdy míček odpálíme raketou švihem zhruba na vrcholu jeho dráhy. Hráč se musí včas správně postavit, správně držet raketu a pak pozorně sledovat míček.
Volej je odpálení letícího míčku, který ještě nedopadl na zem. Hraje se obvykle na síti a vyžaduje pozornost a pohotovost hráče. Z voleje se míček vrací rychleji, výměny a celá hra je pak rychlejší, než když se hraje ze zadní čáry a hráči si všechny míčky vracejí až po dopadu a odrazu od země.
Silným a správně umístěným podáním může hráč rychle získat bod, ale musí umět podání zahrát. Podobný úder jako podání je smeč, která se také hraje raketou zdviženou nad hlavu. Oba tyto typy úderů vyžadují správné načasování a správné postavení nohou.
Další údery jsou tzv. lob, kdy se míč odpálí vysokým dlouhým obloukem za protihráče a tzv. halfvolej, kdy se míč odpaluje ihned po odrazu od země z předklonu. Nakloněním rakety se mohou odpálené míče dostat do rotace, které se říká spin a dopadnout buď hned za síť (bekspin), nebo naopak daleko do poloviny hřiště protihráče (topspin).
Tenis se hraje venku na hřišti nebo v hale. Povrch hřiště může být travnatý, asfaltový, antukový nebo může být pokryt umělým trávníkem. Dvouhra se hraje na hřišti 23,77 m dlouhém a širokém 8,23 m, pro čtyřhru je po obou stranách přidán pruh 1,3 m široký.
Také obuv je velice důležitá. Měla by být pohodlná a lehká s přilnavými podrážkami.
Rakety nesmějí být delší než 81,3 cm a širší než 31,75 cm. Tenisový míček je bílý nebo žlutý a váží kolem 56 g až 58 g.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kendiiies, 18.01.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tenis (Sport, který mě zajímá)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­