ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 264x Prosím, ohodnoť práci

Squash - sport, který mě zajímá

Aktualizováno: Pravidla squashe se kvůli zrychlení a zpřehlednění hry vcelku často mění. V dalším textu jsou tedy některé informace již zastaralé. Hlavní změna v poslední době spočívá v tom, že muži hrají set na 11 vítězných balonů, a to bez ztrát! Hráč, který jde na podání, si může vybrat stranu kurtu, z níž chce začít podávat. V případě zisku následného míče už ale musí automaticky přejít na další podání z druhé strany kurtu...

Squash je poměrně nová, moderní hra a její počátky nesahají dále než do 20. století. Tento sport patří do tzv. pálkových her. Je to velice rychlá hra a musíte mít dobrou fyzickou kondici, abyste ji dobře zvládli. V České republice není tento sport zatím tak rozšířený jako v západních zemích, ale stále rapidně přibývá jeho hráčů a nadšenců. Ale i přes to, že tento sport je relativně nový, se hraje v ČR i squashová liga mužů i žen a je pořádáno celoročně mnoho squashových turnajů.
Kurt je tvořen jednou přední stěnou, dvěma bočními a zadní, skleněnou stěnou. Hrací plocha je rozdělena na přední stěně vrchní kurtovou čárou a čárou na vrchním okraji ozvučné desky. Na bočních stěnách je hrací plocha omezena pouze vrchní šikmou červenou čarou. Zadní skleněná deska vytváří hrací plochu bez omezení. Na čelní stěně je nalepená tzv. podávací lajna, která společně s vrchní autovou lajnou vytváří podávací pole. Hrací plochou může být i podlaha, ale jen v případě, že míček předtím zasáhne přední stěnu. Míček odehraný do červené, vymezovací čáry je považován jako za neplatný.
Zápas se hraje na vítězství ve třech nebo pěti setech dle dohody. Každý set se hraje do devíti bodů. Body získává pouze podávající hráč. Vyhraje-li úder podávající, získá bod. Vyhraje-li úder přijímající, stane se podávacím. Hráč, který získá devět bodů, hru vyhrává, vyjma případu, kdy při prvním ohlášení skóre osm-oba přijímající zvolí před odehráním dalšího podání, zda hra bude pokračovat do devíti bodů (tzv. "Set one") nebo do desíti bodů (tzv. "Set two"). Ve druhém případě hru vyhrává ten hráč, který získá ještě dva body.
První podání se rozhodne losem nebo roztočením rakety. Při každé změně podávajícího má nový podávající možnost volby podání z libovolného pole. Při podání musí být část alespoň jedné nohy v podávacím poli. Při zahájení druhého a každého následujícího setu podává jako první vítěz předchozího setu. Podání musí zasáhnout přímo podávací pole na čelní stěně. Dále musí být míček směrován tak, aby nakonec dopadl na soupeřovu čtvrtinu kurtu.
Pokud je míček předtím, než se podruhé dotkne podlahy správně vrácen hrajícím hráčem na čelní stěnu do vymezeného pole, aniž by se dotkl podlahy, částí těla, či oděvu hráčů nebo rakety soupeře a není zahrán do autu, považuje se za dobrý.
Je-li hráč na řadě zahrát míček, má právo na to, aby mu protihráč nebránil ve hře a zároveň mu umožnil nerušený přímý přístup k míčku, dobrý výhled na míček, volnost k zasažení míčku a volnost k zahrání míčku přímo na stěnu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.11.2004

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Squash - sport, který mě zajímáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­