ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.63
Hodnoceno: 192x Prosím, ohodnoť práci

Rozkvět Prahy za vlády Karla IV.

Praha je odvěkým centrem českého státu a to jak architektonickým, tak i kulturním. Již v raném středověku vzniklo v pražské kotlině mnoho církevních i světských památek, např. opevnění knížecího hradu a kamenné domy Starého Města nemají do kvality i početnosti v okolních státech obdoby. Do rozměrů, překonaných až 19. století, se Praha rozrostla již za vlády Karla IV., který v roce 1348 založil Nové Město pražské. Praha se stala hlavním městem tehdejší Svaté říše římské a rozlohou druhým největším městem Evropy.
Nové Město pražské obklopilo hradby Starého Města. Byla v něm vytyčena tři hlavní náměstí (dnešní Senovážné, Václavské a Karlovo). Náměstí měla velkolepé rozměry a byla z nich účelně rozvržena síť nezvykle širokých ulic, které vedly od staroměstských bran k branám, jimiž do nového opevnění vstupovaly hlavní dálkové cesty. Byla zde postavena řada klášterů dosud nezvyklých řeholí (slovanští benediktini, servité a další), jejichž kostely dodnes obohacují svými střechami a věžemi siluetu města. Od založení Nového města až do současnosti nebyl změněn jeho půdorys, který zůstává jedinečným dokladem středověkého urbanismu (výstavby měst).
Další velkolepou Karlovou stavbou je Karlův most, který byl budován od roku 1357 podle projektu Petra Parléře. Pro Karla IV. pracovali nejvýznamnější evropští umělci (Mistr Theodorik, Tomáš z Modeny, Matyáš z Arrasu, Petr Parléř a další). Se jménem Karla IV. je spojená i stavba gotické katedrály sv. Víta, jež začala roku 1344. Na stavbě se podílel Matyáš z Arrasu a později i Petr Parléř, který osobitým způsobem přetvořil a rozvinul starší podněty a uplatnil i zcela původní prvky. Jeho architektonické umění ovlivnilo základním způsobem celý další vývoj gotické architektury ve střední Evropě.
Karel IV. se však nezajímal jen o architekturu. V roce 1348 založil pražskou Universitu a už v roce 1344 z jeho podnětu zřídil papež pražské arcibiskupství. Prvním arcibiskupem se stal Arnošt z Pardubic. Praha byla centrem kulturního a vědeckého dění středověké Evropy.

POUŽITÁ LITERATURA:

ABC kulturních památek Československa
Ilustrovaný encyklopedický slovník

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ella, 25.03.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rozkvět Prahy za vlády Karla IV.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­