ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 86x Prosím, ohodnoť práci

Románská a gotická kultura

Románský styl
Byl první jednotný celoevropský umělecký směr středověku. Předcházel mu avšak sloh karolinský z 8.-9. století a sloh otonský z 10.-11. století.
Vznikal na území dnešní Francie, Itálie a Německa, čerpal z umění antiky, Byzance. Náměty ideově přetvářel na základě šířícího se křesťanství a dával jim symbolický význam. Na stěnách katakomb lze nalézt například obrazy beránka jako symbolu Ježíše Krista.
Románské umění se rozvíjelo zvlášť v architektuře církevní: vznikaly chrámové stavby - rotundy s kruhovým půdorysem nebo vícelodní kostely - baziliky a klášterní areály. Románské stavby byly masivní, se silným zdivem, válenými či křížovými klenbami podpíranými silnými sloupy. Okna byla úzká, klenutá půlkruhovým obloukem.
Významnými světskými památkami byly kamenné hrady - symboly moci, které vystřídaly dřívější dřevěná hradiště - dále kupecké domy a zemanské dvorce. Obydlí mívala uvnitř krb a byla vyzdobena nástěnnými malbami.
V hudbě se rozvíjel tzv. gregoriánský chorál - jednohlasý liturgický zpěv.

Gotika
Byla další etapou středověkého umění. Vznikala pravděpodobně od 2. poloviny 12. století ve Francii a šířila se po celé Evropě, než byla vystřídána renesancí. K nejtypičtějším znakům tohoto slohu patřila vertikalita, lomený oblouk a klenba nesená žebry. Opěrný systém zpevnil zdi, které tak mohly být slabší, než tomu bylo v době románské. Lomený oblouk se uplatnil i ve tvaru dveří a oken, jež bývala vysoká a často ozdobená barevnými vitrážemi.
Vrcholným projevem gotické architektury je katedrála. K nejznámějším se řadí například katedrála v Chartres, v Paříži Notre Dame a Sainte Chapelle, dále jsou to katedrála v Remeši a v Kolíně nad Rýnem.
Klasickou gotickou stavbou je hrad. I ten však prodělal stavební změny. Například v rané gotice se vyznačoval štíhlou, ve 14. století mohutnou hranolovou věží a před husitskými válkami se od její stavby upustilo. Ve vesnicích budovali zemani a drobná šlechta tvrze, od 13. století vyrůstala města s opevněním.
V malířství byly zobrazovány náboženské náměty, vznikaly první portréty (u nás Mistr dorik, Mistr vyšebrodský, Mistr třeboňský).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 31.12.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Románská a gotická kulturaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­