ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.05
Hodnoceno: 96x Prosím, ohodnoť práci

Ptáci


OSNOVA:

I. Zařazení ptáků do systému
II. Způsob života:a) Potrava
b) Hnízdění a mláďata
III. Stavba těla:a) Opeření
b) Zobák
c) Ptačí smysly
IV. Zajímavosti o ptácích


Ptáci patří mezi obratlovce. Jejich přední končetiny se přeměnily v křídla. Ptáci mají společné znaky s plazy a se savci. Kladou vajíčka jako plazi, ale jsou teplokrevní jako savci.
Na zemi žije asi 9000 druhů ptáků. Základní rozdělení je na letce a ptáky nelétavé.

Různé druhy ptáků se živí různou potravou. Mořští a pobřežní ptáci loví malé ryby, korýše a hmyz. Dokážou se za potravou vrhat do vody a potápět. Draví ptáci jsou vynikající lovci. Živí se drobnými savci, plazy a často i zdechlinami. Z velké výšky sledují svou kořist a pak zaútočí a kořist omráčí silným zobákem. Většina druhů jako jsou ptáci pěvci, hrabaví, brodiví, běžci a vrubozobí vyhledávají hmyz, plže, semena a trávu.

Ptáci snášejí vejce s tvrdou vápenitou skořápkou. Samičky je zahřívají sezením. Ve vajíčku se vyvíjí zárodek, který dostává výživu ze žloutku. Za několik týdnů se vylíhnou mláďata. Jsou holá a slepá. Rodiče je krmí tak dlouho, dokud jim nenaroste peří. Potom už můžou opustit hnízdo.

Tělo ptáků je pokryto peřím. Udržuje stálou tělesnou teplotu. Barva peří závisí na pigmentu keratinu, který je základní složkou peří. Někteří ptácí jsou nevýrazní, šediví nebo hnědí, jiní jsou pestře zbarvení. Sameček a samička se od sebe odlišují velikostí a zbarvením. Sameček bývá různobarevný, zatímco samička splývá s okolím.

Zobák tvoří rohovitá čelist. Slouží ke sběru a příjmu potravy, k čištění peří, ke stavbě hnízda a k obraně. Tvar zobáku závisí na potravě, kterou se živí, a způsobu života. Zobák papouška je silný a zahnutý, aby se přidržel větví nebo rozlouskl ořech. Zobák dravců je ostrý, aby roztrhal kořist. Kolibřík ponořuje svůj tenký zobák do květů, aby vysál nektar.

Mnozí ptáci mají dobrý zrak a sluch. Například sovy, které loví v noci, vidí stokrát lépe než člověk. Umí otáčet krkem tak, že vidí i dozadu. Ušní bubínky jsou velké, aby uslyšely i slabé zvuky.

Mezi ptáky existuje hodně druhů, kteří jsou něčím výjimeční. Pštros dvouprstý je největší pták na Zemi. Měří až 2,5 metru. Je i nejrychlejší běžec, dokáže běžet i 70 km/h. Albatros velký má nejdelší rozpětí křídel, více než tři metry. Dokáže dlouhé hodiny plachtit nad oceánem bez mávnutí křídel. Naproti tomu kolibříci patří k nejmenším ptákům. Měří 5 centimetrů. Spotřebují hodně energie, takže za jeden den sní toho tolik, co váží polovina jejich těla. Papoušci Lori, kteří žijí v australských tropických pralesích, jsou zajímaví svou barevností. Sameček je celý zelený a samička červená. Velmi dobře napodobují lidskou řeč. Straka obecná je známá jako zlodějka. Krade lesklé předměty a zahrabe je na bezpečných místech. Vyskytuje se v Evropě, Severní Americe a Africe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: houmr, 17.07.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
PtáciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­