ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.18
Hodnoceno: 51x Prosím, ohodnoť práci

První pomoc

V tomto článku se budeme zabývat první pomocí. Na světě existuje hodně lidí, kteří potřebují pomoc při různých zraněních. Jedná se o činnost, jejíž provedením zachráníme postiženému život. Jestliže bychom ji nestihli provést, člověk by mohl i zemřít. Pokud se jedná o zranění vážnější, bylo by vždy lepší, kdyby se postižený dopravil co nejrychleji do nemocnice. Neznamená to, že naše první pomoc je zbytečná, vždycky je lepší, pokud víme něco o zdravovědě, pomáhat zraněným lidem. Většinou nás potěší, že člověk, který utrpí vážnější zranění, nám poděkuje, že jsme mu zachránili život. Začneme těmi jednoduššími úkony: bodnutí hmyzem, přivolání pomoci při více zachráncích, žilní krvácení, tepenné krvácení a uštknutí zmijí.
Při bodnutí hmyzem se nejčastěji v domácnosti používá ocet, který se namočí do šátku nebo ubrousku a přiloží se na ránu. Musíme si dávat ale pozor - pokud člověk trpí alergií, je potřeba mu podat léky, které potřebuje: např. Zyrtec, Zodac... U ostatních lidí podáváme léky pouze v případě bodnutí do obličeje a krku. Nemusíme se ale příliš obávat, člověk na tohle zranění neumírá.
Důležité je přivolání pomoci. Nejčastěji se to stává při vážnějších zraněních. Člověk se ocitne v situaci, kdy musí druhému poskytnout pomoc. Poskytujeme-li první pomoc, musíme se snažit přivolat záchranku. Při více zachráncích je dobré si rozdělit úkony, které budeme provádět. Jeden by měl telefonovat na číslo 155 (112) a druhý zatím poskytovat postiženému první pomoc. Po přivolání pomoci pokračují oba zachránci v poskytování první pomoci. Když přijede sanitka a předají postiženého odborníkům, promluví s nimi a sdělí jim zásadní informace, jak se nehoda stala. Jestliže poskytuje první pomoc jenom jeden zachránce, tak je to obtížnější, protože si nemůže rozdělit práci s ostatními.
Žilní krvácení poznáme, když z rány pomalu vytéká tmavě červená tekutina. Snažíme se zvednout končetinu nad úroveň srdce. Přiložíme sterilní obvaz a ránu co nejpevněji obvážeme. Pokud obvaz prosákne, přidáme další vrstvu na první.
Tepenné krvácení je podobné žilnímu. Poznáte to, když z rány vytryskuje světle červená tekutina. Při první pomoci přiložíme prsty k ráně a obvážeme TLAKOVÝM OBVAZEM. Zavoláme na číslo 155 (112) a počkáme na příjezd sanitky.
Další důležitou informací je postup při uštknutí zmijí. Je to nebezpečné pro alergiky. Zdravý člověk by v tomto případe měl přežít. Musíme se snažit zaškrtit žilní řečiště a zchladit ránu. Po vykonání této pomoci bychom měli zavolat člověka, který ho odveze domů nebo ho sami dopravit na určité místo.
Doufám, že jste se něco nového přiučili a budete se snažit poskytovat první pomoc zraněným lidem.

POZNÁMKA REDAKCE:

Jedná se pouze o slohovou práci, informace a postupy v ní nemusí být 100% správné. Při krizových situacích se řiďte platnými právními předpisy upravující poskytování první pomoci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: janča, 10.01.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
První pomocMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­