ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.41
Hodnoceno: 171x Prosím, ohodnoť práci

Průmyslová revoluce

Pod pojmem průmyslová revoluce si představíme například zavádění nových strojů do výroby, zvyšování životní úrovně, stěhování venkovského obyvatelstva do měst, ale i bídu a utrpení dělníků pracujích v továrnách.

Průmyslová revoluce začala na přelomu 18. a 19. století. Poprvé propukla v Anglii. Zaručovala rychlý rozvoj dané země a zvýšení životní úrovně. Do měst se začalo stěhovat venkovské obyvatelstvo. Manufaktury se začaly přeměňovat v továrny, ve kterých pracovali stroje.

Symbolem revoluce se stal zdokonalený parní stroj, který vynalezl James Watt. Dočkal se velkého využití v dolech (odčerpávání vody z dolů), hutích, textilních továrnách a v dopravě. Objevily se nové technické a technologické postupy (například tavba železa ve vysoké peci). Dovršením revoluce byl vznik strojírenství (stroje vyrábějí stroje).

Průmyslová revoluce se dotkla i dopravy. V roce 1814 George Stephenson vynalezl první parní lokomotivu jménem Rocket (Raketa). První Železnice světa byla otevřena v roce 1825 mezi anglickými městy Stockton a Darlington. Roku 1807 vynalezl první parní loď Robert Fulton a v 30. letech 19. století byl vynalezen telegraf, vynálezcem telegrafu byl Morse.

Anglii se začalo říkat "dílna světa". Anglie na počátku 19. století dokázala vyrobit mnohem více zboží něž celý svět dohromady. V době průmyslové revoluce se průmyslovými městy staly v Anglii Birmingham, Liverpool, Leeds a Londýn. V Čechách zase Praha, Brno, Ostrava a Liberec.

Společenským důsledkem průmyslové revoluce bylo velké stěhování venkovského obyvatelstva do měst. Ve městech bylo více lidí než pracovních míst. Dělníci dostávali nižší platy a kvůli mzdám se často bouřili. V továrnách pracovaly celé rodiny včetně dětí. Při řešení dělnické problematiky se objevili 3 přístupy. První z nich byl utopický, který byl ale nereálný. Druhý byl revoluční, aby moc ve státě převzali dělníci. Třetí přístup byl praktický, továrník nechá vystavět pro své zaměstnance obytné domy, školy a nemocnice.

Průmyslová revoluce byla důležitým mezníkem v historii. Revoluce přinesla nové vynálezy, bez kterých si náš současný svět nedokážeme představit. Průmyslovou revoluci jsem si vybral, protože mě zaujala a ve škole jsme si o ní hodně povídali.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luongo, 11.10.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Průmyslová revoluceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­