ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Pohybová aktivita

V dnešní době není pohyb běžnou součástí života, dokonce bych se nebála říct, že už ani chůze není tak běžná, jak bývala. Všichni se přemísťujeme snadněji, než bývalo dříve zvykem, slouží nám k tomu autobusy, vlaky, tramvaje, auta. Málokdo z nás si dokáže představit, že by šel do školy 5 kilometrů pěšky, a přece pro naše babičky a dědečky to bylo normální.

Pohyb je důležitý. Pod pojmem pohybová aktivita si představuji běh, plavání, chůzi, jízdu na kole a kolečkových bruslích nebo sportovní hry. Vlastní sportování nemusí být na špičkové úrovni, ale musí být pravidelné a musí nás těšit. Sportujeme pro sebe a pro své zdraví.

V dnešní době se cítíme často unaveni, žijeme ve stresu. A právě pohybová aktivita je prostředkem pro odstraňování psychické únavy i stresu. Při sportu se v těle vyplavují látky, jež navozují pocit spokojenosti - člověk si takzvaně vyčistí hlavu a únava po sportování je vlastně příjemná a netlumí nás. Je známo, že lidé věnující se více pohybovým aktivitám jsou odolnější proti stresu a lépe zvládají psychickou zátěž.

V jakých onemocněních nám pohybová aktivita pomáhá a co podporuje?

Pravidelná pohybová aktivita, tedy pravidelná zátěž organismu přiměřeným pohybem, podporuje správnou funkčnost srdce a plic. U srdce zvyšuje stažlivost srdečního svalu, elastičnost a zároveň ovlivňuje pružnost cév, a to vše k lepšímu. Tím se snižuje krevní tlak. U ischemické choroby srdeční zlepšuje plnění a vyprazdňování srdce, rozšiřuje věnčité tepny srdce.
I na funkčnost plic, jak jsem se zmínila, má pohyb pozitivní vliv. Jejich pravidelnou zátěží zvyšujeme dechový objem.

Pohybová aktivita dále pomáhá při onemocnění cukrovky, odborněji diabetu. Napomáhá rovněž krátkodobému snížení hladiny cukru v krvi. Někdy ale hrozí riziko hypoglykémie. Při lehčích formách cukrovky stačí ke snížení cukru v krvi zhubnout. I zde postačí kromě změny v jídelníčku pravidelný pohyb.

Pravidelný pohyb pomáhá i při roztroušené skleróze nebo při různých kloubních onemocněních.
Při revmatoidní artritidě (odborně arthritis rheumatica) má cvičení také svůj význam. Pravidelná a správně prováděná cvičení spolu s postupy fyzikální léčby mají v léčbě revmatoidní artritidy důležitý význam. Jejich úkolem je udržet dostatečný rozsah pohybu v postižených kloubech, zabránit ochabnutí svalů a ztuhnutí kloubu.

Pohyb je prevencí i před srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí. Zpevňuje svaly a zlepšuje koordinaci pohybu. Okysličuje, prokrvuje mozek a zlepšuje paměť. Snižuje hladinu ženských pohlavních hormonů (jinak estrogenů), takže je menší riziko pro vznik rakoviny prsu.
Zvyšuje též hustotu kostní dřeně a je prevencí před osteoporózou. Snižuje tak riziko zlomenin i ve vyšším věku, kdy dochází k řídnutí kostí. Redukuje hladinu cholesterolu a koncentraci krevních tuků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hannele, 03.03.2012

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pohybová aktivitaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­