ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.34
Hodnoceno: 123x Prosím, ohodnoť práci

Pasivní kouření

Pasivní kouření - někdy označované jako nedobrovolné - znamená vdechování cigaretového (tabákového) kouře z cigaret, dýmek a doutníků kouřených jinými osobami. Aktivně tedy kouří sám kuřák.
Hlavní proud kouře je kouř, který z cigarety vdechuje, a pak do prostředí vydechuje sám kuřák. Vedlejší proud kouře je kouř, který se mezi jednotlivými tahy line od oharku.
Vedlejší proud kouře je koncentrovanější (obsahuje větší množství chemikálii) než kouř hlavní. Jednak je hlavní proud při výdechu "odfiltrován" plícemi kuřáka (zůstalo tam např. několik mg toxických látek) a jednak je rozdíl daný teplotou spalování. Čim vyšší je teplota hoření, tím méně splodin vzniká - a při potažení z cigarety má oharek kolem 1000 °C, zatímco oharek cigarety ležící na popelníku má teplotu kolem 400 °C. Samozřejmě to neznamená, že by pasivní kouření bylo škodlivější než aktivní, protože dávka kouře je u aktivního kuřáka vždy vyšší než u pasivního kuřáka.
Bohužel, pokud kouří těhotná žena, musí s ní kouřit i vyvíjející se plod: většina látek snadno proniká placentární barierou a znamená významné poškození dítěte (fetální tabákový syndrom).

Co pasivní kouření způsobuje?
Vliv na zdraví je stejný jako u kouření aktivního, ale vztažený k dávce tedy znamená, že u pasivního kouření je menší. I tak jsou následky měřitelné (snížená schopnost krve přenášet kyslík, bolest hrtanu). Způsobuje nádorová onemocnění, srdečně-cévní onemocnění a nemoci dýchacíh cest i častější záněty středního ucha či některé leukemie. Ročně zemře v důsledku pasivního kouření v naší zemi řádově několik stovek kuřáků. Kouření kuřákem způsobuje v ČR každé páté úmrtí, tedy asi 23000 úmrtí ročně.

Kouření v domácnosti
Kuřák, který bydlí s nekuřákem, by v domácnosti neměl kouřit - to platí zejména o domácnosti s dětmi. Pokud není možné přestat kouřit, alespoň kouřením ZCELA MIMO byt lze chránit zdraví svých blízkých - což dá také dětem alespoň najevo obavu z tabákového kouře. Kouření jen v kuchyni nebo na WC vůbec neznamená, že se kouř nedostane do ložnice; ba naopak - dostane se po celém bytě, dokonce i do dalších bytů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martinka - komi, 30.09.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pasivní kouřeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­