ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.46
Hodnoceno: 82x Prosím, ohodnoť práci

Národní obrození

Národní obrození v českých zemích probíhá od 70. let 18. století až po 40. léta 19. století. Jinak se nazývá také preromantismus. Před národním obrozením jsme součástí habsburské monarchie a úředním jazykem je němčina. Český jazyk se udržel pouze na venkově v ústním podání. Roku 1781, kdy vydá Josef II. patent o zrušení nevolnictví, se mohou venkované stěhovat do měst a tím se začíná opět rozšiřovat čeština. Právě venkovský lid, česká buržoazie a vzdělanci jsou nositelé národního obrození.

ZNAKY NÁRODNÍHO OBROZENÍ:

 • velké společenské hnutí, které se týká všech
 • národně osvobozenecký boj od Habsburků
 • formování novodobého českého národa
 • počátky nového českého kulturního života
 • je označováno za vzkříšení nebo také probuzení českého národa obrozenci

ZDROJE NÁRODNÍHO OBROZENÍ:

 • revoluční nálada lidí, jež vrcholí rokem 1848
 • myšlenka slovanské vzájemnosti (Slované si mají pomáhat)
 • inspiruje se ústní lidovou slovesností, vede až ke sběratelství (B.Němcová, K.J.Erben, F.L.Čelakovský, ...)
 • Václav Matěj Kramerius vydává první české noviny v nakladatelství Česká expedice: KRAMERIOVY CÍSAŘSKO-KRÁLOVSKÉ PRAŽSKÉ POŠTOVSKÉ NOVINY
 • činnost drobné venkovské inteligence (faráři, učitelé)
 • divadlo, které je hlavně pro ty, co neumějí číst; první je loutkové Matěje Kopeckého
 • obrozenecké vědy - jazykověda (J.Dobrovský, J.Jungmann), historie (F.Palacký)

Národní obrození probíhá ve 4 etapách:

I. fáze nazývaná obranná (defenzivní) probíhá v 70. letech 18. století do počátku 19. století. Snaží se bránit češtinu, vyvíjí se jazykověda. Nejznámější jazykovědec je Josef Dobrovský. Češtině jako jazyku ještě nevěří, proto o ní píše německy a latinsky.

II. fáze je útočná neboli ofenzívní, od počátku 19. století až po 20. léta 19. století. V této fázi se již píše o češtině česky. Patří sem Josef Jungmann, Pavel Josef Šafařík, František Palacký, Jan Kollár a František Ladislav Čelakovský. Je vypracován první novodobý program národního obrození. Rozvíjí se poezie, slovní zásoba a historie.

III. fáze neboli vrcholná je během 30. - 50. let 19. století. Vrchol všech snah, vznik prvního politického obrozeneckého programu. Nejvýznamnější osobnosti v této fázi jsou Josef Kajetán Tyl, Karel Sabina a Josef Václav Frič.

IV. fáze - počátky realismu v české literatuře. Probíhá kolem roku 1848. Je to poslední fáze národního obrození a patří sem Karel Jaromír Erben, Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 21.12.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Národní obrozeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­