ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.32
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Literární věda a její disciplíny

Literární věda se zabývá uměleckou literaturou. Dělí se na tři samostatné vědní disciplíny:

  • Literární teorie má kořeny již ve starověku. Zabývá se podstatou literatury a její estetickou funkcí, teorií literárního díla. Usiluje o určení obecných zákonitostí, které se uplatňují při vzniku literárního díla, při jeho zařazení do literárního procesu a při jeho čtenářské konkretizaci. V rámci literární teorie má zvláštní postavení disciplína zvaná genologie, která se zabývá literárními druhy a žánry.
  • Literární historie zkoumá konkrétní a individuální problematiku literární tvorby.
  • Literární kritika je nejmladší literárněvědní disciplína. Vytváří analýzu uměleckého díla. Jejím smyslem je rozlišit hodnoty pravé a zdánlivé a na základě určitých měřítek posoudit a zhodnotit dílo. Působí zejména jako prostředník mezi autorem díla a jeho čtenářem. K hlavním žánrům literární kritiky patří recenze, referát, kritická studie, kritický esej.

Literární věda spolupracuje s mnoha dalšími vědními obory, nejvíce s lingvistikou a historií, dále například se sociologií, psychologií, estetikou. Na rozhraní mezi literární vědou a lingvistikou stojí textologie a translatologie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 31.12.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Literární věda a její disciplínyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­