ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.62
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Láska v Kytici

V této chvílemi až hororové básnické sbírce se láska vyskytuje téměř všude, ale ne úplně ve formátu amerických filmů s klasickým happy-endem. V Kytici jsme konfrontováni s láskou snad ve všech podobách a formách.
Hned v úvodní básni Kytice mrtvá matka ztělesňuje vlast - myslím, že autor neměl na mysli nic víc a nic míň než to, že každý by měl milovat svou vlast jako svou matku - takže tu máme lásku vlasteneckou.
Potom nemáte možnost nepovšimnout si často opakovaného motivu provinění matky vůči dítěti - v Pokladu funguje jasné heslo: vinu lze odčinit, udělejte to také. I když žena porušila nepsaný zákon mateřské lásky tím, že opustila své dítě v okamžik, kdy chvilkově dala přednost vidině finančního zabezpečení, dokázala to vše díky své víře odčinit. V další básni Polednice si matka zahrává s ohněm - volá Polednici, aby si vzala její plačící dítě a ve chvíli, kdy skutečně přijde, má matka o své dítě obavy; neznamená, že když ho kárá, tak ho nemá ráda. Ve Vodníkovi je lásky až až - Vodník našel jisté zalíbení v dívce, s tou se oženil, ona v podvodním světě porodila dítě. To samozřejmě miluje, a aby toho nebylo málo, je tu ještě matka dívky. Když dívka konečně přemluví svého vodního manžela k tomu, aby mohla za svou matkou, dojde ke střetu všech citů a nikdo z něj nevyjde jako vítěz. V následující, částečně mateřsky ale převážně sobecky zaměřené básni, inspirované pohádkovým námětem Zlatý kolovrat, jsme svědky podlého činu matky, která zabije a zmrzačí společně se svou dcerou nevlastní Doru - díky své touze po moci a penězích se jim ale dostaví stejně krutého a surového trestu. Další básně s postavou matky jsou ještě Lilie, Vrba a Dceřina kletba - v té matka zabije své nemanželské dítě a proklíná svého milence a svou matku.
Snad nejstrašidelněji na mě působící část je Svatební košile, kde je znázorněn vztah světa živých a mrtvých, slepá láska k nepravému - poučení, které nám tvůrce zanechává, je takové, že se nemáme vzdávat své víry a naděje ani v tu nejhorší chvíli.
Báseň Holoubek je zaměřena spíš na svědomí - vdova se brzy poté, co pochovala svého manžela, vdá za jiného. Po čase nad jeho hrobem sedává holoubek - ztělesnění svědomí - vdova spáchá sebevraždu utopením.
Záhořovo lože je další demonstrací toho, že vinu je možno odčinit - Záhoř tak sice dělá zcela zištně z lásky k sobě samému, ze strachu o svou duši, ale k tomu se naštěstí pro něj v básni nepřihlíželo a skončil v nebi.
Přehledem vánočních zvyků a obyčejů je Štědrý den - je zde na dvou dívkách prezentován názor, že by se člověk neměl snažit znát svou budoucnost - jedna z nich se vdala a druhou potkala smrt.
Snad jsem na nic zásadního nezapomněla - i když tenhle typ literatury není zrovna mnou preferovaný, tak mě Kytice na pár hodin naprosto odtrhla od reality a nepustila mě, dokud jsem nebyla na konci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: blanch, 14.11.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Láska v KyticiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­