ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 131x Prosím, ohodnoť práci

Karate

Karate je jedním z nejstarších bojových sportů. Vyvinulo se v dávných dobách pod vlivem čínského bojového umění na japonském ostrově Okinawa. Dříve sloužilo bezbranným lidem k obraně proti dobře vycvičeným samurajům. A jejich útok s holýma rukama dokázal přežít pouze ten, kdo mistrovsky ovládal nejúčinnější likvidační techniky.
V překladu slovo karate znamená slovní spojení "Prázdná ruka", což souvisí s tím, že v tomto bojovém systému se jako zbraně používají pouze ruce, nohy, hlava, lokty a kolena, jejichž uplatnění se objevuje v různých secích, krytech, nebo kopech.
I když je pro karate charakteristický boj holýma rukama, ve skutečnosti je také jeho nedílnou součástí tzv. kobudo, v němž se používají také jednoduché venkovské zbraně, např. dřevěné tyče.
Technické výkonnosti jednotlivých závodníků jsou označovány barevnými pásy bílé, žluté, zelené, fialové, hnědé a černé barvy.
Zápasí se na čtvercovém zápasišti o straně osm až deset metrů. Soutěže se konají ve volném boji v tzv. kumite, nebo v katách, kde se bojuje s imaginárním soupeřem v předepsaných sestavách. Sestavy kat mívají obvykle kolem třiceti technik s různými postoji přesného názvu a kladeným důrazem na pečlivost, rychlost, ale hlavně na přesnost. Kat je nepřeberné množství, řadí se podle obtížnosti, ale všechny musí být provedeny v ustanoveném čase pohybující se okolo dvaceti šesti vteřin. V katách se můžeme sami naučit správný pohyb těla a použití mnoha útočných i obranných technik. Všechny tyto techniky v katách mají své uplatnění v řízeném kumite, kde se učí je používat proti jednomu, nebo mnoha protivníkům.
Celé karate je postaveno na základních technikách: přímých úderech nazývaných cuki, kyvných úderech uči, kopech geri a potom na různých krytech a údery lokty.
Karate bylo z Okinawi přeneseno až na začátku dvacátého století a v roce 1970 byla založena WUKO, což je Celosvětová unie karate. V české republice je řízeno Českým svazem karate, který je součástí České unie bojových umění.
Vzhledem k vysoké náročnosti technik karate musí žáci cvičit pravidelně a s nejvyšších možným soustředěním na preciznost každého prováděného pohybu. A jak kdysi zakladatel stylu shotokan karate Giskin Funakoshi řekl: "Cíl umění karate neleží ve vítězství nebo porážce, ale ve zdokonalování charakteru bojovníků."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Hamplová, 16.04.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
KarateMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­