ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.58
Hodnoceno: 19x Prosím, ohodnoť práci

Jitka a Květa Válovy

Chtěla bych Vás seznámit s dvěma osobami, které znamenají něco pro umění, ale zároveň i pro mě. Moje pratetičky a zároveň nejoriginálnější malířskou dvojici v poválečném umění. A těmi jsou Jitka a Květa Válovy.
Jednovaječná dvojčata se narodila 13. prosince 1922 v Kladně, kde vyrostla a celý život žila. Už od útlého věku se obě věnovaly malování. V letech 1946-1950 vystudovaly malbu v ateliéru Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 1954 se svými spolužáky z Vysoké školy založili skupinu Trasa, do které včetně Válových patří například sochař Olbram Zoubek, Vladislav Jarčovjak, Karel Vaca, Eva Kmentova, Vladislav Preclík, Zdena Fibichova, Čestmír Kafka, Olga Čechova, a další...
V 50. letech jejich obrazy a kresby spadají do sféry předmětné malby a v 60. letech se jejich práce volně přiřazují k vlně nové figurace. V 70. letech obě malířky patřily k okruhu neoficiálního umění. V roce 1994 obdržely Herderovu cenu vídeňské univerzity za celoživotní dílo a jejich obrazy se od začátku 90. let staly součástí mnoha významných českých i zahraničních výstav. 6. září 1998 Květa zemřela. Na pohřeb jí přišli slavní umělci, malíři, žijící spolužáci z Trasy a taky zástupci z UNICEFU (poznatek: já tam byla taky).
Obě dvě používaly klasickou techniku olejomalby, kterou nanášely na plátna v tělesných velikostech. Ale ony se nepodílely jen na obrazech, ale i na vitráže, nástěnné malby, mozaiky a reliéfy. Jitka se spíše specializovala na díla s abstraktním a Květa s realistickým pojetím. Sestry Válovy zůstaly po celý život zabydlené v dělnickém prostředí Kladna, kde prožily život skromný, proto mají jejich monumentálně cítěné figurální obrazy neuvěřitelně lidský výraz a podávají ojedinělou zprávu o lidech s přirozeným vztahem k fyzické práci. Z děl vyzařuje svorný a jedinečný malířský souzvuk. Po dlouhá léta, více než padesát let, kdy vznikaly souběžně jejich obrazy a kresby, jako by spolu vedly práce obou sester každodenní vizuální rozhovor.
Prošly obdobím, kdy jejich umění nebylo uznáváno, protože se nikdy nenechaly zlákat trendy umění ani komunistickou propagandou, ale i přes tuto skutečnost jeden z jejich obrazů visel na Hradě za Zápotockého, Havla a i dnes za pana prezidenta Klause bychom ho tam objevili.
Mezi obrazy, které namalovala Jitka, patří například: Dávný příběh, Podpěra, Kalvárie, Projekt Nového města, Stíny zapomenutých, Výskok...
Květiny obrazy jsou například: Dlaň, Milosrdný, Návrat, Pes, Oheň, Pokání, Soutěska, Vzkříšení...
Společně namalovaly třeba Úděl, Valcíři II.
Nyní jsou obrazy v soukromých sbírkách nebo galeriích. Cena originálu roste do statisícových výšek. Jediný obraz, který nikdy nebyl na prodej a jako jediný zůstal viset na zdi Kladenského domku, je obraz jejich matky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Scharm, 27.05.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jitka a Květa VálovyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­