ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Ivančena

Ivančena je kamenná mohyla, která se nachází v Beskydech pod vrcholem Lysé hory. Vznikla na památku skautů, kteří byli popraveni na konci druhé světové války za účast v protinacistické odbojové skupině Odboj slezských junáků. Převáděli ohrožené lidi přes hranice, obstarávali léky, potraviny a oblečení. Upozorňovali na minová pole, protitankové příkopy nebo zakreslovali do map pozici německé armády. K popravě došlo v Těšíně někdy mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945.

Ivancena4

V říjnu roku 1946 vystoupali na úpatí Lysé hory skauti z 30. oddílu Moravské Ostravy a přinesli na připomínku zavražděných bratrů a sester první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové, ale i obyčejní lidé a nosili s sebou malé i velké kameny, díky nimž pomník stále narůstal. Stal se symbolem odboje proti nesvobodě a ani komunistům se nikdy nepodařilo pochody k němu zakázat.

V období Pražského jara došlo ke krátkému obnovení Junáka a výstupy na Ivančenu se začaly stávat pravidelnou akcí, které se účastnily tisíce lidí.

Mezi lety 2015 a 2017 prošla mohyla velkou rekonstrukcí. Větších i menších kamenů bylo na Ivančeně už tolik, že by se mohla začít hroutit. Vše se začalo chystat při Krajské radě Junáka Moravskoslezského kraje a poté byla vyhlášena sbírka na její obnovu.

Celkové přestavby mohyly, která dnes obsahuje asi 195 metrů krychlových kamenů, se účastnili skauti a dobrovolníci z celého Česka. Během roku 2017 byla rekonstrukce slavnostně dokončena a Ivančena získala novou podobu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Vejražková, 17.11.2020

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
IvančenaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­