ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.91
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Etruskové

Etruskové jsou poměrně málo známou civilizací, která však významně ovlivnila evropskou kulturu - jejich architektura, literatura i způsob života se staly inspirací pro římskou civilizaci, která byla dlouhou dobu v Evropě dominantní.

Slovo "Etruskové" pochází od Římanů. Příslušníci této civilizace nazývali sami sebe "Rasenna". Jejich původ není přesně znám, podle nejuznávanější teorie přišli z oblasti Malé Asie.

První města v Etrurii (na území Itálie) byla postavena v 8. století př.n.l. O sto let později ovládali většinu Itálie a v 6. století př.n.l. byli spolu s Kartágem největší mocností v oblasti Středomoří.
Ve 4. století př.n.l. začal postupný úpadek říše. Etruskové dlouhou dobu válčili s Řeky a později se střetli i s Kelty, kteří je vytlačili z nížiny kolem řeky Pád. Od 2. století př.n.l. začala být říše Etrusků postupně pohlcována sílícím Římem. Jejich jazyk byl vytlačován latinou a kolem roku 90 př.n.l. bylo všem Etruskům uděleno římské občanství a jejich říše tak definitivně skončila.

Etruskové však nebyli jen jedním z mnoha národů, které Řím pohltil. Jak už bylo řečeno výše, tato kultura Římany významně ovlivnila. Stavby, které jsou dnes považovány za typicky římské (silnice, akvadukty), byly inspirovány právě Etrusky. Římané se nechali inspirovat i etruskou zábavou - gladiátorské zápasy nebo hostiny, jež se staly oblíbenou zábavou římské šlechty, pocházely od Etrusků. Předpokládá se také, že první římští králové byli etruského původu. Někteří historikové dokonce tvrdí, že z této civilizace pocházeli i bájní zakladatelé Říma, Romulus a Remus.

Právě díky Římanům se také o Etruscích dochovali alespoň nějaké informace. Nejpřínosnějším bylo v tomto ohledu dílo historika Hérodota. Přímo do Etrusků žádné písemné prameny k dispozici nejsou. Písmo totiž Etruskové sice převzali od Řeků, jejich jazyk se ale dodnes nepodařilo rozluštit. Předpokládá se ale, že vůbec nepatří mezi indoevropské jazyky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Slohová práce Etruskové ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
EtruskovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)