ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.83
Hodnoceno: 29x Prosím, ohodnoť práci

Etruskové

Etruskové jsou poměrně málo známou civilizací, která však významně ovlivnila evropskou kulturu - jejich architektura, literatura i způsob života se staly inspirací pro římskou civilizaci, která byla dlouhou dobu v Evropě dominantní.

Slovo "Etruskové" pochází od Římanů. Příslušníci této civilizace nazývali sami sebe "Rasenna". Jejich původ není přesně znám, podle nejuznávanější teorie přišli z oblasti Malé Asie.

První města v Etrurii (na území Itálie) byla postavena v 8. století př.n.l. O sto let později ovládali většinu Itálie a v 6. století př.n.l. byli spolu s Kartágem největší mocností v oblasti středomoří.
Ve 4. století př.n.l. začal postupný úpadek říše. Etruskové dlouhou dobu válčili s Řeky a později se střetli i s Kelty, kteří je vytlačili z nížiny kolem řeky Pád. Od 2. století př.n.l. začala být říše Etrusků postupně pohlcována sílícím Římem. Jejich jazyk byl vytlačován latinou a kolem roku 90 př.n.l. bylo všem Etruskům uděleno římské občanství a jejich říše tak definitivně skončila.

Etruskové však nebyli jen jedním z mnoha národů, které Řím pohltil. Jak už bylo řečeno výše, tato kultura Římany významně ovlivnila. Stavby, které jsou dnes považovány za typicky římské (silnice, akvadukty), byly inspirovány právě Etrusky. Římané se nechali inspirovat i etruskou zábavou - gladiátorské zápasy nebo hostiny, jež se staly oblíbenou zábavou římské šlechty, pocházely od Etrusků. Předpokládá se také, že první římští králové byli etruského původu. Někteří historikové dokonce tvrdí, že z této civilizace pocházeli i bájní zakladatelé Říma, Romulus a Remus.

Právě díky Římanům se také o Etruscích dochovali alespoň nějaké informace. Nejpřínosnějším bylo v tomto ohledu dílo historika Hérodota. Přímo do Etrusků žádné písemné prameny k dispozici nejsou. Písmo totiž Etruskové sice převzali od Řeků, jejich jazyk se ale dodnes nepodařilo rozluštit. Předpokládá se ale, že vůbec nepatří mezi indoevropské jazyky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiřka, 23.10.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
EtruskovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­