ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.97
Hodnoceno: 162x Prosím, ohodnoť práci

Egyptské pyramidy

Egyptské pyramidy v Gíze jsou považovány za jediný dochovaný div starověkého světa. Tyto stavby sloužily jako královská pohřebiště, která připomínají jednu z nejstarších civilizací světa.

Již okolo roku 3000 př.n.l. se faraonové považovali za syny bohů a nemohli se spokojit s obyčejným pohřbením do země tak, jako se zacházelo s nemajetnými (občany). První hrobky se nazývaly mastaby. Používaly se v období první až třetí dynastie. Faraon Džoser, který se na posmrtný život připravoval dlouho a pečlivě, nebyl se svou mastabou spokojen. Povolal architekta Imhotepa. Ten začal pracovat na první pyramidě stupňovitého (nepravého) typu.

Chufuova (Cheopsova) nebo také Velká pyramida byla postavena jako třetí pravá pyramida po Lomené a Červené. Měří 146 metrů na výšku. V důsledku nedostatku místa v královské nekropoli v Dahšúru se Chufu rozhodl postavit svou hrobku na pouštní pláni v Gíze. Uvnitř pyramidy se skrývá Velká galerie, Královnina a Králova komora.

Egyptologové vedou neustálé spekulace o počtu lidí, kteří na stavbě pyramidy pracovali, a také o její samotné výstavbě. Rozdělili se na dvě skupiny: Jedna skupina podporuje teorii zvedacích strojů, druhá teorii ramp. Ani jedna z teorií není dodnes dokonale vysvětlena, i přesto se stavba pomocí ramp uvádí jako pravděpodobnější.

"Velký je Rachef" - to je doslovný překlad názvu druhé největší pyramidy v Gíze. Má dochovanější pyramidion než Chufuova. To způsobuje častou záměnu s Velkou pyramidou. Původně byla Rachefova (Chefrénova) pyramida o 3 metry nižší.

Faraon Rachef si také nechal postavit největší sochu Egypta: Velkou sfingu ("žijící obraz"). K tělu lva je připojena faraonova hlava s nemes a ureem. Nelze s jistotou říci, co znamená symbolika Sfingy. Pravděpodobně sloužila jako strážce Rachefovy pyramidy nebo chrámu zasvěceného samotné soše.

Nejmenší z gízských pyramid, vysoká 66 metrů, dostala jméno "Božský je Menkaure". Stavba byla dokončena jen částečně.

Po výstavbě třech velkých pyramid se zdá, jako by došly v Egyptě všechny zásoby stavebního kamene. S Menkaurem končí čtvrtá dynastie a s ní i stavba velkých pyramid. Faraoni sice stále využívali jako své hrobky pyramidy, ale jejich výška nepřesáhla padesát metrů. Větší popularitu získávaly hrobky tesané do skály. V dnešní době využíváme pyramidy k různým účelům. Například skleněná pyramida slouží jako vstup do francouzského Louvru a také na Výstavišti v Praze najedeme pyramidový pavilon.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nikola, 09.12.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Egyptské pyramidyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­