Menu
Deštné pralesy
Jednou z nejteplejších a nejvlhčejších oblastí deštných pralesů je povodí Amazonky. Roste zde neuvěřitelné množství stálezelených druhů rostlin. Stromy rostou bez přestání po celý rok a vytvářejí bujný nepropustný deštný les nazývaný džungle. Ta je domovem asi poloviny všech druhů ptáků, které známe. Hlavně papoušci, kolibříci a dravci. Dále zde žijí opice, hadi, žáby, hmyz a jiní živočichové.
Některé rostliny dávají své zdroje do růstu kmenů, které ční do velké výše, zatímco jiné se přizpůsobily k životu v polostínu, proto je tropický deštný prales rozčleněn do pater. Nejvyšší patro začíná ve výšce 75 metrů a tvoří její obrovské stromy. Ty poskytují vhodná místa pro hnízdění dravců a potravní základny pro opice. Níže je patro tvořící koruny rostlin, které vytvářejí hustě propojenou klenbu s bujným listovím ve výšce 15 až 30 metrů. V tomto patře se nachází domov a potrava většiny lesních živočichů. Pod patrem korun je stromové patro s více otevřenými prostorami se stromy, které snášejí stín. V přízemním patru rostou mladé stromky a keře, podklad tvoří mechy, kapradiny a hrabanka, která dává potravu velmi malým živočichům.
Na světě zbývá velmi málo nedotčených přírodních oblastí, které je důležité ochraňovat. K nim patří právě deštné pralesy. Vzhledem k stálému počasí, teplu a vlhku se zde vyskytuje největší množství rostlinných a živočišných druhů, které již nemohou jinde žít. Jakmile takovou oblast poškodíme, obvykle se nikde nepodaří ji znovu obnovit.
V současnosti jsou v deštných pralesích káceny veliké plochy lesů. Jsou na nich pěstovány zemědělské plodiny tak dlouho, dokud úrodnost nepoklesne. Potom je tato půda využívána k chovu dobytka a je zcela vyčerpána. Stává se tak nevhodnou plochou k jakémukoliv užití. Během pár let, kdy se půda vykáceného lesa používala k pěstování například kávovníku a poskytla dřevo jako je eben či mahagon, se takováto území stala neúrodnými pásy s pahýly stromů.
Zdroj: Karlos, 24.06.2005
Diskuse ke slohové práci
Deštné pralesy
Aktuální pořadí soutěže
-
V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.
Štítky
víla amálka Radar druhy slov 17. století Kouzelný kalendář minulost Dům bernardy albové Kompoziční plán princ a večernice internet Psohlavci rozbor goethe pit sám proti osudu vesele pribehy honza líčení krajiny Zlomené srdce velikost člověka odvolání skleňěný havelok dedikace tul Den co den lyžařský Cesta Letadlem Karel Poláček Filozofie politická situace lemony snicket
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 744 170 884
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí