ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.22
Hodnoceno: 725x Prosím, ohodnoť práci

Deštné pralesy

Nejrozsáhlejší deštné pralesy se rozkládají v pásmu tropů - trvale nejteplejší části světa. Spadá sem většina rovníkové Afriky, jižní Asie, severní Austrálie a Jižní Ameriky. V těchto oblastech s tropickým klimatem a pravidelnými srážkami jsou teploty po celý rok vysoké - okolo +26 °C a také srážky jsou díky vydatným dešťům bohaté. Rozdíly v délce dne v různých ročních obdobích jsou malé. Tyto "skleníkové podmínky" jsou pro růst pralesů zcela ideální.
Jednou z nejteplejších a nejvlhčejších oblastí deštných pralesů je povodí Amazonky. Roste zde neuvěřitelné množství stálezelených druhů rostlin. Stromy rostou bez přestání po celý rok a vytvářejí bujný nepropustný deštný les nazývaný džungle. Ta je domovem asi poloviny všech druhů ptáků, které známe. Hlavně papoušci, kolibříci a dravci. Dále zde žijí opice, hadi, žáby, hmyz a jiní živočichové.
Některé rostliny dávají své zdroje do růstu kmenů, které ční do velké výše, zatímco jiné se přizpůsobily k životu v polostínu, proto je tropický deštný prales rozčleněn do pater. Nejvyšší patro začíná ve výšce 75 metrů a tvoří její obrovské stromy. Ty poskytují vhodná místa pro hnízdění dravců a potravní základny pro opice. Níže je patro tvořící koruny rostlin, které vytvářejí hustě propojenou klenbu s bujným listovím ve výšce 15 až 30 metrů. V tomto patře se nachází domov a potrava většiny lesních živočichů. Pod patrem korun je stromové patro s více otevřenými prostorami se stromy, které snášejí stín. V přízemním patru rostou mladé stromky a keře, podklad tvoří mechy, kapradiny a hrabanka, která dává potravu velmi malým živočichům.
Na světě zbývá velmi málo nedotčených přírodních oblastí, které je důležité ochraňovat. K nim patří právě deštné pralesy. Vzhledem k stálému počasí, teplu a vlhku se zde vyskytuje největší množství rostlinných a živočišných druhů, které již nemohou jinde žít. Jakmile takovou oblast poškodíme, obvykle se nikde nepodaří ji znovu obnovit.
V současnosti jsou v deštných pralesích káceny veliké plochy lesů. Jsou na nich pěstovány zemědělské plodiny tak dlouho, dokud úrodnost nepoklesne. Potom je tato půda využívána k chovu dobytka a je zcela vyčerpána. Stává se tak nevhodnou plochou k jakémukoliv užití. Během pár let, kdy se půda vykáceného lesa používala k pěstování například kávovníku a poskytla dřevo jako je eben či mahagon, se takováto území stala neúrodnými pásy s pahýly stromů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karlos, 24.06.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Deštné pralesyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­