ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.66
Hodnoceno: 142x Prosím, ohodnoť práci

Barokní literatura

Baroko je období od poloviny 16. až ke konci 17. století, kdy dochází k návratu k víře. Moc církve je dokumentována monumentalitou staveb. Ze stavitelů jmenujme například bratry Dientzenhofery či Santiniho. Sochy bývají pokřivené, zkroucené, s křečí ve tváři, což poukazuje na napětí a nejistotu. Barokní sochaři jsou: Brokof či Matyáš Braun, který vyzdobil zámek Kuks. Literární autoři hledají jistotu a často se obracejí do věčnosti, k nadpřirozeným silám. Člověk je postaven mezi dobro a zlo, mezi satana a boha. Je to odkaz na třicetiletou válku, kdy si lidé žili špatně, a jedinou jejich útěchou je víra v boha, myšlenka na lepší žití. Autoři vystihují atmosféru napětí a vzrušení, postavení člověka ve společnosti, který v ní tápe, používají alegorie a metafory.

SVĚTOVÁ BAROKNÍ LITERATURA

Anglie - John Milton (1608-1674): nejuznávanější básník světového baroka. Převyprávěl příběh Adama a Evy v eposu s názvem Ztracený ráj, který u nás jako první přeložil Josef Jungmann.

Španělsko - Tereza z Ávily (1515-1582): nazývaná také jako Svatá Tereza či Ježíšova Tereza. V básních vyjadřuje ve větší míře víru v boha. Sama žila cudným životem v klášteře, který ve svých spisech popisuje.

Francie - Pierre Corneille (1606-1684): jeho nejvýznamnějším barokním dílem je tragikomedie Cid, která se opírá se o španělskou legendu Rodriga. Autor zde řeší otázku, jestli jít za láskou nebo pomstít otce a svůj rod.

Německo - Hans Christoffel von Grimmelshausen (1621-1676): jeho román Dobrodružný Simplicius Simplicissismus je příběh prosťáčka, který prochází Evropou v době třicetileté války jako blázen a poté jako dobrodruh, ale znechucen světem se vrací k životu poustevníka. Viděl totiž drancování, zabavování vesnice, vojáky, kteří mučili obyvatele, znásilňovali dívky a brali cennosti a jídlo. Jedinou útěchou mu je víra v boha.

ČESKÁ BAROKNÍ LITERATURA

 1. Oficiální literatura

  Adam Michna z Otradovic (1600 /?/-1676): básník, skladatel, varhaník, hudebník. Mezi jeho díla patří tři sbírky duchovních písní: Česká mariánská muzika - melodie i slova (1647), Loutna česká (1653) a Svatoroční muzika (1661).

  Bedřich Bridel (1619-1680): básník, překladatel, profesor rétoriky (řečnictví), jezuita. Řídil jezuitskou tiskárnu v pražském Klementinu. Za jeho nejvýznamnější dílo považuje básnickou skladbu Co Bůh? Člověk?, kde se objevuje protiklad postavení člověka a dokonalého boha, kde víra v boha převažuje. Člověk je malý, nicotný oproti bohu.

 2. Neoficiální literatura

  Bohuslav Balbín (1621-1688): velmi vzdělaný člověk, jezuita, literární historik a teoretik. Jeho dílo "Obrana" (českého jazyka) byl původně latinský spis určený učencům, kde obhajuje češtinu. Toto dílo však vyšlo až 100 let po jeho smrti.

 3. Jan Ámos Komenský (1592-1670)

  Narodil se v Nivnici, zemřel v Amsterodamu a pohřben je v Nardenu. Brzy osiřel. Studoval na bratrských školách v Přerově, Strážnici, později v zahraničí. Po návratu se stal učitelem a bratrským knězem v Přerově a Fulneku. Roku 1628 opouští zemi jako emigrant a pobývá ve Švédsku, Holandsku, Polsku, Maďarsku (do všech zemí byl zván jako učitel). Žena a 2 děti mu zemřely ve třicetileté válce. Jeho jméno nese univerzita v Bratislavě. Právem je nazýván jako učitel národů. Za jeho nejvýznamnější barokní dílo, stejně jako za nejvýznamnější barokní dílo vůbec, považujeme alegorickou skladbu Labyrint světa a ráj srdce. Skládá se ze dvou částí. Alegorie spočívá v městě a jeho rozdělení, které symbolizuje celý svět. První vydání z roku 1631 věnoval Karlu staršímu ze Žerotína. Objevuje se zde postava poutníka, což je autor sám. Poutník jde do světa poznat co je dobré a co zlé. Světem ho provází Všudybud a Mámení, které mu nasadí růžové brýle. Poutník si ale i přesto najde skulinku a uvidí, jak je celý svět špatný a je z toho zklamán. Jedinou útěchou mu je opět víra v boha, která je zakořeněna hluboko v jeho srdci. Kritizuje zde způsob života kněží, válčení, stavu soudnictví a soudců. K jeho dalším dílům patří pansofická (vševědná) díla jako "Kšaft" umírající matky jednoty bratrské či Listové do nebe, kde je formou dopisu řešena otázka sporu mezi bohatými a chudými. Postava J.A.Komenského se objevuje například v životopisném románu M.V.Kratochvíla, který nese název Život Jana Ámose.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 22.01.2006

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Barokní literaturaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­