Menu
Barokní literatura
- Oficiální literatura Adam Michna z Otradovic (1600 /?/-1676): básník, skladatel, varhaník, hudebník. Mezi jeho díla patří tři sbírky duchovních písní: Česká mariánská muzika - melodie i slova (1647), Loutna česká (1653) a Svatoroční muzika (1661). Bedřich Bridel (1619-1680): básník, překladatel, profesor rétoriky (řečnictví), jezuita. Řídil jezuitskou tiskárnu v pražském Klementinu. Za jeho nejvýznamnější dílo považuje básnickou skladbu Co Bůh? Člověk?, kde se objevuje protiklad postavení člověka a dokonalého boha, kde víra v boha převažuje. Člověk je malý, nicotný oproti bohu.
- Neoficiální literatura Bohuslav Balbín (1621-1688): velmi vzdělaný člověk, jezuita, literární historik a teoretik. Jeho dílo "Obrana" (českého jazyka) byl původně latinský spis určený učencům, kde obhajuje češtinu. Toto dílo však vyšlo až 100 let po jeho smrti.
- Jan Ámos Komenský (1592-1670) Narodil se v Nivnici, zemřel v Amsterodamu a pohřben je v Nardenu. Brzy osiřel. Studoval na bratrských školách v Přerově, Strážnici, později v zahraničí. Po návratu se stal učitelem a bratrským knězem v Přerově a Fulneku. Roku 1628 opouští zemi jako emigrant a pobývá ve Švédsku, Holandsku, Polsku, Maďarsku (do všech zemí byl zván jako učitel). Žena a 2 děti mu zemřely ve třicetileté válce. Jeho jméno nese univerzita v Bratislavě. Právem je nazýván jako učitel národů. Za jeho nejvýznamnější barokní dílo, stejně jako za nejvýznamnější barokní dílo vůbec, považujeme alegorickou skladbu Labyrint světa a ráj srdce. Skládá se ze dvou částí. Alegorie spočívá v městě a jeho rozdělení, které symbolizuje celý svět. První vydání z roku 1631 věnoval Karlu staršímu ze Žerotína. Objevuje se zde postava poutníka, což je autor sám. Poutník jde do světa poznat co je dobré a co zlé. Světem ho provází Všudybud a Mámení, které mu nasadí růžové brýle. Poutník si ale i přesto najde skulinku a uvidí, jak je celý svět špatný a je z toho zklamán. Jedinou útěchou mu je opět víra v boha, která je zakořeněna hluboko v jeho srdci. Kritizuje zde způsob života kněží, válčení, stavu soudnictví a soudců. K jeho dalším dílům patří pansofická (vševědná) díla jako "Kšaft" umírající matky jednoty bratrské či Listové do nebe, kde je formou dopisu řešena otázka sporu mezi bohatými a chudými. Postava J.A.Komenského se objevuje například v životopisném románu M.V.Kratochvíla, který nese název Život Jana Ámose.
Zdroj: Malenicka, 22.01.2006
Diskuse ke slohové práci
Barokní literatura
Aktuální pořadí soutěže
-
V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.
Štítky
Mařenka gotická duše líčení se odročuje Zbloudilý syn Co bůh člověk kníška karla poselství Na pláži holan vladimír pan darcy hospodářská krize Adam z Veleslavína indoevropske lukášovo evangelium horelov Bohové žízní Igor hnízdo moliera ryb památný den letopisy márqueze batoh havíři Pudlenka konec prázdnin Brett lakomá barka modry+pták kosmova kronika
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 742 761 236
Odezva: 1.83 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí