ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Barikádníci

Rudá armáda tvrdě postupovala na východ, směrem k Praze, německá vojska se stahovala na západ, odkud šli Američané, mnozí této příležitosti využili a zběhli k americkým vojákům. Fanatici však zůstali do posledního dechu na svých pozicích.

I lidé z Prahy přiložili ruce k dílu, počali budovat obrovské barikády, aby zatarasili přístup utíkajícím Němcům. Barikády pražští bojovníci stavěli ze všeho, co měli po ruce - z popelnic, vozů, dlažebních kostek nebo dokonce i tramvají. Mohutné německé tanky však tyto barikády prorazily, lehce obrněná vozidla ovšem ne. Na ně poté zaútočili Pražané ukořistěnými granáty a kulomety. Na pomoc jim přišla i ruská osvobozenecká armáda, původně nacistická organizace, sestavivši se z Rusů pod vedením Vlasova, proto se jim začalo přezdívat Vlasovci. Spolu s českými povstalci tak stáli na barikádách a odráželi nepřítele. Ti jim poté říkali barikádníci, dokonce i mnoho německých generálů jimi bylo zaskočeno.

Své pozice hrdě udrželi až do 9. května 1945, v ten den do Prahy dorazili Rusové a rozprášili zbytek německých vojáků. Americká armáda se zastavila u Plzně. Čechy a Morava byly opět svobodné, válka skončila. A barikády už nikdy nebylo zapotřebí postavit...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.03.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
BarikádníciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­