ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.68
Hodnoceno: 50x Prosím, ohodnoť práci

Barcelona

VÝZNAMNÉ HISTORICKÉ UDÁLOSTI:

Barcino, jak se dříve nazývala Barcelona, založil ve 3. století př.n.l. kartaginský generál Hamilkar Barkos.
V roce 218 př.n.l. byla obsazena Římany.
Ve 4. století začala římská říše upadat a město přešlo do rukou Vizigótů a v 8. století bylo ovládáno Maury.
Přibližně v 8. století dobyl oblast Karel Veliký. Barcelona byla po sňatku barcelonského hraběte s aragonskou královnou hlavním městem aragonsko-katalánského království, které zabíralo převážnou část dnešního Španělska. Po rozšíření Kastilie začala Barcelona upadat a přešla pod nadvládu Kastilců.
Roku 1931 byla vyhlášena diktatura v Katalánsku.
Po vypuknutí občanské války v roce 1936 se barcelonským dělníkům a radikálům dařila odrážet franská vojska.
V roce 1939 obsadili město fašisti a zavedli řadu změn (jako zákaz vyučování ve školách v katalánštině).
Frankova smrt v roce 1975 umožnila cestu k demokracii. První katalánská vláda byla zvolena roku 1980.

MĚSTO A JEHO ČTVRTĚ:

Eixample (čtvrť)
Segrada Familia /Templo Expiatorio de la Sagrada Familia/, kostel, jehož výstavba byla zahájena v roce 1882 a dokončení se odhaduje na rok 2030. Tuto stavbu započal architekt Antoni Gaudí (1852-1926). Gaudí je jeden z nejznámějších barcelonských architektů. Patří mezi hlavní představitele secesního hnutí koncem 19. století. Další jeho stavby jsou Casa Milá, Kaskáda v Parcu de la Citadella, Parc Güell, ...
Casa Milá - jinak známá pod názvem La Pedrera - byla poslední velkolepou stavbou Gaudího. Dnes slouží jako muzeum věnované svému stvořiteli, ale i jako soukromé byty.

La Rambla (třída v Barri Gotic)
Monument a Colum, socha ukazující k moři, která znázorňuje Kryštofa Kolumba. Socha připomíná Kolumbův návrat do Španělska po objevení Ameriky. Monument je vysoký 80 metrů a byl vztyčen roku 1888.
Barri Gotic je gotická čtvrť se středověkými náměstími.
Náměsti Place del Rei, jemuž vévodí královský palác Palau Reial ze 14. století. V paláci se nachází Saló del Tinell, kde Ferdinand II. Aragonský a Isabel I. Kastilská přivítali Kolumba po jeho návratu z amerického kontinentu (1492).

Port Vell, Barcelonnette a Port Olimpic (čtvrť u Středozemního moře)
Port Vell a jeho L'Aquárium, které je největším akváriem v Evropě. Lze zde spatřit na vlastní oči podmořský život Středozemního moře. Největším lákadlem pro turisty je samozřejmě tunel s pohyblivým chodníkem, jenž přemisťuje návštěvníky neznámou hlubinou, zatímco kolem proplouvají žraloci.

Grácia a Tibidabo
Parque de Atracciones del Tibidabo, toť zábavný park z roku 1908. Na vrcholku pahorku Tibidabo vás zaujme především Museu d'Automates, které vystavuje mechanické vynálezy, hračky a zmenšený model samotného parku.

Grácia
Zde se nachází Casa Museu Gaudí, které je věnováno Gaudímu a jeho životu. Umělec tu pobýval 20 let. Nedávno byl tento park zanesen do památek UNESCO.
Museu del FC Barcelona - nejnavštěvovanější muzeum, které by neměl opomenout žádný fotbalový fanoušek. Lze zde zhlédnout historii slavného klubu, dále památeční předměty všeho druhu od kopaček, ve kterých hráli hráči (jak jinak než vítězná utkání), po plakáty ze zápasů. Dále je tu zahrnuta prohlídka klubu Barca.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 24.06.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
BarcelonaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­